banner

MEB’den okullara devamsızlık denetimi
Milli Eğitim Bakanlığı, gelen şikâyetler üzerine hafta içi okul saatlerinde kurs açan, devamsızlığa teşvik eden dershaneler ile rapor alıp okula gitmek yerine dershanelere giden son sınıf öğrencilerinin peşine düştü.

sahte raporDershanelerden özel okula dönüşmeye uygun olup olmayacaklarına dair bilgi isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de hafta içi okul saatlerinde kurs açan, devamsızlığı teşvik eden dershanelerin ve devamsız öğrencilerin peşine düştü. Milli eğitim müfettişleri lise son sınıf öğrencilerinin okul yerine dershanelere gidip gitmediğini inceleme altına aldı. İlköğretim okullarının 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin de derslere devam durumu inceleniyor.

Haziran ayında yapılacak olan SBS ve LYS’ye hazırlık için son sınıf öğrencilerinin okula devam etmek yerine sınavlara hazırlıkiçin dershanelerine gittiklerini tespit eden Milli Eğitim Bakanlığı’na, okullarda ders yapılmadığı, resmi okullarda görevli öğretmenlerin de özel dershanelerde çalıştıkları yönünde şikâyetler ulaştı. Milli Eğitim Bakanlığı, şikâyetleri dikkate alarak okul yerine dershanelerde ders veren öğretmenlerin tespiti için inceleme başlattı.

Öğretmenler de inceleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri dershaneye gitmeye teşvik eden, okulda olması gerekirken dershanede ders veren öğretmenler hakkında soruşturma açılması için il milli eğitim müdürlüklerine de talimat verdi. Bunun üzerine bakanlık müfettişleri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine dershane sahibi, yöneticisi, ortağı olan öğretmenleri ve dershanelerde derse giren öğretmenleri incelemeye aldı.

Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi gibi büyük kentlerde öğrencilerin rapor kullanarak okul yerine dershanelere gidip gitmediğini de inceleyen bakanlık müfettişleri, dershaneleri gezerek okul saatleri içinde kurs açan dershane olup olmadığını da denetliyor. Aynı zamanda öğrencilerin okullardaki devamsız olduğu günlerle dershanelere devam durumu karşılaştırılıyor.

‘Pek çok iddia var’

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, bakanlık denetmenlerinin konu ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Pek çok iddialar var. Durumun ne olduğu denetimlerden sonra ortaya çıkacaktır” dedi.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.