banner

19 Mayıs kutlamalarında bir ilk
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 'ana dil' sürprizi.

19 mayis törenleri19 Mayıs etkinlikleri kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek etkinlikte Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Çerkesçe, Boşnakça, Arapça, Lazca, Süryanice gibi ülkemize ait dillerle şiir dinletisi düzenlenecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce, bugün başlayan ve 21 Mayıs'a kadar sürecek 'Gençlik Haftası' etkinlikleri kapsamında 'Dillerin Kardeşliği Şiir Dinletisi' adlı bir program da yer aldı.

Türkçe, kürtçe, çerkesçe

Akşam'da yer alan habere göre; Yarın saat 16.00'da Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenecek etkinlik çerçevesinde, Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Çerkesçe, Boşnakça, Arapça, Lazca, Süryanice gibi ülkemizde konuşulan dillerde gençler şiirler okuyacak. Türkiye'nin tüm bölgelerini temsil edecek büyük bölümü öğrencilerden oluşan gençler, anadillerinde yazılmış şiirleri veya yine anadillerinde kaleme aldıkları kendi şiirlerini okuyacaklar.

'Kardeşliğe vesile'

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Şevki Akkaya, 'Dillerin Kardeşliği Şiir Dinletisi'nin ayrıntılarını AKŞAM'a anlattı. Programın, ülkemizde konuşulan tüm dilleri içerdiğini vurgulayan Genel Müdür Akkaya, şunları söyledi:

'Bu yıl Gençlik Haftası'nda böyle bir program yapmayı uygun gördük. Türkçe, Çerkezce, Kürtçe, Süryanice, Arapça, Lazca aklınıza ne kadar dil geliyorsa onları içeriyor. Türkiye'nin her bölgesinden gençler çıkıp, kendi ana dillerinde amatörce şiirler okuyacaklar. Bu etkinlikle, güzel coğrafyamızda konuşulan ve kültürel zenginliğimizi oluşturan dilleri bir araya getirmeyi hedefledik. Projeyi oluştururken amaçladığımız tek hedef ise bu topraklarda yaşayan herkesin kardeşliğini vurgulamak oldu. 16 Mayıs günü gerçekleştirilecek Dillerin Kardeşliği Şiir Dinletisi'nin kardeşliğin pekişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine vesile olmasını umuyorum.'

Akkaya, Şiir Dinletisi'nin sunuculuğunu da TRT de görevli Boşnak kökenli bir sunucu tarafından yapılacağını bildirdi.

Sadece eğlence yok

Gençlik Haftası'nın sadece dinleti, eğlence ve sportif faaliyetlerden ibaret olmayacağını da vurgulayan Akkaya, 'Hafta kapsamında gençlikle ilgili bir dizi panel ve seminerler de düzenlenecek. Gençleri tehdit eden uyuşturucu tehlikesini mercek altına alıp, mücadele yollarını masaya yatıracağız. Sokak çocukları ve engelli gençlerin sıkıntıları ve bu sıkıntıların aşılması konusundaki projeler de tartışma programlarıyla irdelenecek' dedi.

Gençlik Haftası etkinliklerine ülkemizin gençlerinin yanı sıra, çeşitli ülkelerden gençler de katılacağını ifade eden Akkaya, 5 kıtayı temsilen 35 ülkeden davet edilen katılımcıların konuk edileceğini de vurguladı.

Mehter gösterisi de var matrak da

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı'nı organizasyonla görevlendirilen Gençlik ve Spor Bakanlığı, birbirinden ilginç programlar hazırladı. 15-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 'Gençlik Haftası' programı çerçevesinde boks gösterisi de bulunuyor bilek güreşi de. Yine 'taekwondo ve vücut geliştirme' gibi etkinliklerin yer aldığı programda 'asker tankının' yerini de sivil gençlerin yapacağı 'mekanik tabanca atış gösterisi' de olacak. Programdaki ilginç gösteriler şunlar: Matrak, boks, wushu, muay thai wai-kru, kata, muaythai müzik ve savaş sanatları, yağlı güreş, taekwondo vücut geliştirme.

(enson haber)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.