banner
banner

Öğrenciler 'ev işi' yapmayı öğrenecek
Sabah Gazetesi Yazarı Özay’ın bugünkü yazısı.

yaşar özayMilli Eğitim Bakanlığı 12 yıllık kesintili eğitim sistemiyle ilgili ilköğretim müfredatını yeniliyor. Yeni sisteme göre öğrenciler okullarda 'ev işi' yapmayı öğrenecek

Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili ilköğretim müfredatını yeniliyor. Talim Terbiye Kurulu tarafından yeniden yazılmaya başlanan müfredatın ana hatları belirlenmeye başladı. Yeni ilköğretim müfredatında öğrencilerin hangi öğrenme metotları ile başarılarının artırılacağı, yaratıcı fikir üretmek için hangi tekniklerin kullanılacağı, sorun çözme kabiliyetinin nasıl artırılacağı, öğrenme teknikleri ile okuma hızını artırma, ekip çalışması ile sinerji yaratma, yabancı dili en kolay şekilde öğretme ve ev işi yapma gibi beceriler öğrencilere öğretilecek. Okullarda uygulanan sosyal sorumluluk projelerinden yararlandıklarını belirten Talim Terbiye Kurulu yetkileri, günümüzde pratik yapılmadan öğrenmenin kalıcı öğrenme olmadığını onun için bu konuya ağırlık verdiklerini açıkladılar. Bu konuda çalışmaları bulunan Muğla'daki Özel Piri Reis İlköğretim okulu öğrencileri "Hayatı Okula Taşı Projesi" kapsamında çamaşır yıkamayı, düğme dikmeyi, ayakkabı boyamayı, musluk tamir etmeyi ve çay demlemeyi öğreniyor.

Uygulamalı eğitim başarılı

Okulun Müdür Yardımcısı Ümit Tekin, proje kapsamında birinci sınıftan 8'inci sınıfa kadar tüm öğrencilerin haftada bir gün uygulamalı eğitim aldığını ifade etti. Tekin, "Projenin amacı çocukların yoğun olarak yaşadığı sınav ve derslerden kaynaklanan yorgunluğu atmalarını, bu sırada hayatın bazı zorluklarını öğrenmelerini sağlamak" dedi. Projeyle çocukların yaşamlarında ihtiyaç duyacakları çok sayıda beceriyi kazandığını söyleyen Tekin, "Çocukların yaşları ve seviyesine göre çamaşır yıkama, düğme dikme, ayakkabı boyama, musluk tamir etme, çay demleme, ütü yapma, ampul değiştirme gibi etkinliklerimiz var" diye konuştu.

(Yaşar Özay-sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.