banner

'4+4+4' raportöre havale edildi
Anayasa Mahkemesi, CHP’nin zorunlu eğitimi kademeli şekilde 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda 4+4+4 yasası olarak bilinen düzenlemenin iptali için yaptığı başvurunun bugün ilk incelemesini yaptı.

anayasa 4+4+4'ü incelemeye başladıCHP, yasanın şekil bozukluğu bakımından TBMM İçtüzüğü ve Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptalini istemişti. İlk incelemeyi yapan başvuruyu kabul eden Yüksek Mahkeme Heyeti, davayı raportöre gönderdi. Raportöre raporu hazırlaması için süre verildi. Rapordan sonra CHP’nin başvurusu karara bağlanacak. CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan yasanın iptalini isterken şöyle demişti:

“Yasa eğitimde fırsat eşitliğini yok edecek ve yoksul kız çocuklarını evlenmeye, erkek çocukları çıraklığa zorlayarak onların geleceğini çalacak, din istismarını özendirecek, ülkenin geleceğini ortaçağ anlayışına güdümleyecek, eğitimi bir talan alanına çevirecek, Türk halkını ayrıştıracak, kutuplaşmayı derinleştirerek barış duygusunu köreltecek bir yasadır.”

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.