banner

İspanya’da eğitimciler greve gitti
İspanya'da hükümetin ekonomik krize karşı yaptığı kesintiler, ülke demokrasisi tarihinde ilk kez devletin tüm eğitim sektörünü greve götürdü.

ispanya'da eğitimciler grevdeAnaokulundan üniversiteye kadar tüm eğitim çalışanları, İspanya'da (Bask, Rioja ve Balear Adaları özerk yönetimleri hariç) bugün greve giderken, gün içerisinde ülkenin dört bir yanında farklı gösteriler düzenleneceği açıklandı. Eğitim sektörü çalışanlarının bağlı oldukları sendikaların çağrısıyla gerçekleşen greve katılımın yüksek olduğu, öğrencilerin ailelerinin de destek verdiği belirtiliyor. Sabah başlayan ilk gösterilerde öğrenciler, bazı otoyolları kapatarak, trafiği durdurdu.

İspanya'da sağcı hükümet, 2012 bütçesinde eğitimde yüzde 21'lik kesinti yapmış, ayrıca alınan kemer sıkma politikaları kapsamında özerk yönetimlerin eğitimde 3 milyar avroluk tasarruf yapmasını öngören kararnameyi meclise sunarak, onaylanmasını sağlamıştı. Söz konusu kararname gereği, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren sınıflardaki öğrenci sayısının yüzde 20 artırılması (ilk öğretim 30, orta öğretim 36), üniversite harçlarına zam yapılması, öğretmenlerin çalışma saatlerinin artırılması ve 10 günden az raporlarda öğretmenlere ödeme yapılmaması öngörülüyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.