banner

Türkiye’nin en kapsamlı gençlik araştırması sonuçları
Youth Insight’ın üniversiteli, liseli, çalışan ve çalışmayan toplam 4300 genç ile online ve yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk ‘ Medya Tüketim’ araştırması, Türk gençlerinin medya tüketim alışkanlıklarını ortaya koydu.

youth insightBir Youth Republic grup şirketi olan Youth Insight ‘ın Türkiye genelinde, 15-30 yaş arası 4300 genç ile gerçekleştirdiği Medya Tüketim Araştırması’nın sonuçlarına göre gençlerin çoklu tüketim anlayışları medya tüketimlerine de yansıyor. Klasik mecralardan gitgide uzaklaşan gençlerin hayatı internette geçiyor ve onlar için internet artık sosyal medya anlamına geliyor!

Araştırmanın sonuçlarına göre, yeni nesil iletişim araçlarını toplumun tüm kesiminden daha hızlı hayatlarının içine alan, teknolojik dönüşüm ile birlikte yaşama bakış açıları, değerleri, tüketim alışkanlıkları, sosyalleşme biçimi değişen gençler, medyayı da hızla ve çoklu tüketiyor. Haftada 40 saatten fazla zamanlarını online geçiren gençler için internet ‘yokluğunda yaşamayacakları bir şey’ anlamına geliyor!

Youth Insight’ın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre;

Gençlik ve internet

Üniversite gençliği, televizyon başında geçirdiği zamanın 3 katını internette dolaşarak geçiriyor. 

Her 4 liselinin 3’ü internette dolaşırken aynı zamanda başka şeylerle de ilgileniyor.

Gençliğin üçte biri için internet demek, “yokluğunda yaşayamayacakları bir şey” demek.

Gençlerin dikkatlerini toplayıp konsantre oldukları tek zaman e-maillerini kontrol ettikleri ve online oyun oynadıkları saatler. İnternette gezinirken, sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirirken ya da TV izlerken konsantrasyonları daha çabuk dağılıyor ve çoklu medya tüketimine daha yatkın oluyorlar.

Hem liselilerin hem üniversitelilerin internete girdiklerinde aynı anda ortalama 3 sayfa açık oluyor. En çok bağlı kalınan sayfa ise Facebook.

Facebook’ta reklam tıklanma oranı liseliler için %11, üniversiteliler için %14.

Liseliler %73 oranında e-posta kullanıyor, üniversitelilerde ise bu oran %90.

Medya Tüketim araştırmasına göre, internetten alışveriş oranları liseliler için %22, üniversiteliler için %41.

Gençlerin hayatında internetin anlamı sosyal paylaşım siteleri olmuş durumda. Üniversitelilerin %87’si, liselilerin %67’si internete girme amacının sosyal paylaşım sitelerinde dolaşmak olduğunu belirtiyor.

Hem liselilerin hem de üniversitelilerin sohbet/ chat programlarına yönelik ilgileri çalışanlara ve okumayan-çalışmayanlara göre daha düşük. Onlar için varsa yoksa Facebook!

Mobil internet kullanımı özellikle okuyan (Liseli ve üniversiteli) gençlerde gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlıyor. Okuyan gençlerin neredeyse yarısı internete cep telefonlarından da bağlanıyor.

Gençlik ve klasik medya

Türkiye’deki çalışmayan, okumayan, evde zaman geçiren, 15-26 yaş arası yaklaşık 1.5 Milyon gencin %20’si TV başındayken bir yandan da yanındaki ile sohbet ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre, üniversitelilerin gazete ve radyoya yönelik ilgileri liselilere göre daha yüksek.

Liseliler incelendiğinde haftada 30 saat ile internet kullanımı medya tüketiminde ilk sırada yer alırken, haftada 14 saatle TV izleme, 12 saatle radyo dinleme, 10 saatle gazete okuma yer aldı. Araştırmaya katılan liselilerin sadece %26sı her hafta dergi okumaya vakit ayırdıklarını belirtti.

Üniversiteliler ise liselilere kıyasla daha fazla zamanlarını internet başında geçiriyor. Araştırmaya göre bir üniversiteli genç haftada en az 42 saatini internet başında geçiriyor.

Üniversitelilerin internetten sonra en fazla tükettikleri medya kanalları ise; haftada 14 saatle TV, 12 saatle radyo, 8 saatle gazete. Dergi okuyanların oranı ise yalnızca %28.

Youth Republic Ajans Başkanı Serhat Gürcü, Medya Tüketim araştırmasıyla ilgili:

“Bu araştırma tam 7 ayda hazırlandı. 4300 gençle ( üniversiteliler, liseliler, çalışan gençler, okumayan&çalışmayan gençler) görüşüldü. Evlere kameralar yerleştirildi, anketler yapıldı. Özetle iyice derinlere inildi. Yine gördük ki gençleri aynı kabul etmemek gerekiyor. Araştırma’da bu çok net gözüküyor. Örneğin liselilerin sadece % 11’i Facebook reklamlarına tıklarken üniversitelilerde bu rakam % 14’e çıkabiliyor. Gençlik sürekli değişen, ruh haliyle bizleri ve markaları büyüleyen, ekonominin tam kalbinde yer alan bir yaş grubu. Bu araştırmada onlara medya kanallarıyla nasıl daha iyi ulaşabiliriz? Şimdi bu soruyu yanıtlıyoruz.” dedi.

Youth Insight Kurucu Ortaklarından Gökhan Kavasoğlu: “Özellikle son 10 yılda, gençlerin medya ile ilişkisinin değiştiğini, dönüştüğünü konuşuyoruz ama sözlerimiz genellikle anekdotsal verilere ve biraz da sezgilerimize dayanıyordu. Türkiye’de ilk defa bu kapsamda ve ayrıntıda bir araştırmayla, bahsettiğimiz dönüşümün boyutları ortaya konmuş oluyor. Ayrıca “gençlik” dediğimiz devasa kitlenin kendi içindeki ayrışmaları ve farklılıkları da, sanırım ilk defa bu detayda rakamlara dökülüyor. Çıktıların bir kısmı, sezgilerimizi doğruluyor, bir kısmı ise ne kadar kolay yanılabildiğimizi gösteriyor. “ dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.