banner

Liseli Serap’ı yakanlara ağır ceza
İstanbul’da İETT otobüsüne yapılan molotoflu saldırıda hayatını kaybeden lise öğrencisi Serap Eser davasında 2 tutuklu sanık 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

serap eser davasıİstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Salman Akpınar ve Hamit Aksan getirildi. Tutuksuz sanık Merdan Berk ise duruşmaya katılmadı. İlk olarak sanıkların avukatı Ömer Çiftçi son savunmasını yaptı. Sanık Hamit Aksan’ın emniyetteki ifadesinde olaya karıştığını söylediğini belirten avukat Çiftçi “Sonra bu ifadesinden vazgeçti.

Karışsaydı gidip kendi teslim olmazdı. Hangi akılla ben yaptım demiş bilmiyorum. İradesinin sakatlandığını düşünüyorum. Emniyetteki ifadesine katılan avukatı polis ayarladı. Kim olduğunu bilmiyoruz. Bu avukatın mahkemede dinlenmemesi eksikliktir. Suça karışmış olsalar bile kasıt otobüse zarar vermektir. Öngörülemeyen bir sonuç ortaya çıkmıştır. Bu nedenle beraatlerine karar verilmesini istiyoruz” dedi. Mahkemede son sözü sorulan sanıklardan Salman Akpınar, “Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu. Son sözü sorulan sanık Hamit Aksan da, diyecek bir şeyi olmadığını söyledi.
İki müebbet çıktı

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Aksan ve Salkpınar’ın “PKK silahlı terör örgütü adına hareket ederek üzerlerine atılı olan devletin birliğini bozmak ve ülke topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırma amacına yönelik vahamet arz eden eylemi gerçekleştirdiklerini” belirtti.

Mahkeme Heyeti, sanıkların suçun işlenişi, fiilin özellikleri, kastın yoğunluğu, olaydaki konumlarını dikkate alarak ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarına hükmetti. İki sanığın, 18 yaşından küçük maktul Serap Eser’i patlayıcı madde atmak sureti ile yakarak kasten öldürmek suçunu işlediklerini kaydeden mahkeme heyeti, sanıkların bu suçtan da ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme iki suçtan verilen cezada da, sanıkların pişmanlık göstermemesi nedeniyle indirim yapmadı. Tutuksuz sanık  Berk ise beraat etti. Küçükçekmece’de 8 Kasım 2009 günü 89-A numaralı Söğütlüçeşme-Zeytinburnu otobüsüne yapılan molotof kokteylli saldırıda 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Serap Eser yanmıştı. 29 gün hastanede yaşam savaşı veren Eser, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.