banner

Dinçer 4+4+4'teki asıl amaçlarını açıkladı
Dinçer, "Eğitimde paradigmamızı değiştirmeye çalışıyoruz. Eğitimi demokratikleştirmeye ve esnekleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

paradigma değişikliği için çalışıyoruzMilli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirilen ''Yazarlar Okulda Projesi'' yılsonu kapanış programına katıldı.

Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen eğitimi kesintisiz 12 yıla yükselten kanunun çıktığını, ''Fatih'' ve ''Okulda Hayat Olsun'' projelerinin başlatıldığını ifade eden Dinçer, şöyle konuştu:

''Bunların hepsi tartışma konusu yapılıyor ama esas söylemek istediğim şu; bunların her birisi kendi başına anlamlı değil, esas olan, eğitimde paradigma değişikliği yapmaya çalışıyoruz. Belki de vurgulanması gereken şey bu.''

Toplumun her kesiminin kendisini bulabileceği bir yapı kurgulamak istediklerini dile getiren Bakan Dinçer, ''Çocuklara küresel düzeyde rekabet gücünü sağlayacak, bilgi ve yetenekleri esas alan kazanımları zorunlu olarak vereceğiz. Onun dışındaki her şeyi çocukların ilgisine, ihtiyacına, yeteneklerine göre yönlendireceğiz'' şeklinde konuştu.

Kitap okumayı teşvik eden bir kültürü yaratmak zorunda olduklarını kaydeden Bakan Dinçer, ''Türkiye'de kitap okuma konusunda bazı gariplikler var. Bunların arasında 'Kitap okuyacağına ders çalışsana' veya 'çok okuma gözün bozulur' yaklaşımı ya da evinizde bir kitaplık var ve içinde de 3-5 kitap varsa 'Bütün bunları okudun mu?' sorusudur'' dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.