banner

CHP öğretmen maaşlarını Meclis'e taşıdı
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Öğretmenlerimiz maaşları AB ülkelerine göre sıralandığında yüksekten düşüğe doğru kaçıncı sıradadır?" diye sordu.

chp öğretmen maaşlarını meclise taşıdıCHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Öztürk, Başbakan'ın, "...Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor.

Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi?...." şeklindeki sözlerinin basına yansıdığını belirtti. Öğretmen maaşlarını Meclis'e taşıyan Öztürk, Başbakan'a şu soruları yöneltti:

"Öğretmenlerimizin ders saatleri dışında, ders öncesi hazırlık ve ders sonrası değerlendirme çalışmaları yaptığından ve bunun için ne kadar zaman ayırdığından haberiniz var mı? Varsa bu zaman ne kadardır?

Türkiye'de öğretmenler sadece derslere girmemekte, bunun yanı sıra, özellikle son yıllarda yaygınlaşan Toplam Kalite Yönetimi, İlköğretim Kurumları Standartları uygulamaları, TEFBİS, ADEY, RİDEF vb. ek işlerin yanı sıra, yaklaşık 3600 anket sorusunu yanıtlamak, Bakanlığın ödenek ayırmadığı okullara bağış toplamak için kermes düzenlemek vb. gibi işlerle ders dışı zamanlarda da yoğun bir mesai harcadığı bilginiz dahilinde midir?

Öğretmenlerimiz maaşları AB ülkelerine göre sıralandığında yüksekten düşüğe doğru kaçıncı sıradadır?

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.