banner

Görmeden göreni oynadı görenleri şaşırttı!
Duyu organlarını uzakdoğu sporları sayesinde geliştiren Delimehmetoğlu, bu süre içinde görme engelini, hiçbir müfettişe, idareciye, veliye ya da öğrencisine hissettirmedi.

gözleri görmediği halde görüyormuş gibi öğretmenlik yaptı"Yüzde 100 kör" raporlu, sadece ışık algısı bulunan Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Turan Delimehmetoğlu, AA muhabirine Almanya'da beş yıl boyunca görme engeline rağmen nasıl öğretmenlik yaptığını, o dönemde yaşadığı anılarını, Türkiye'ye döndüğünde soruşturmadan nasıl kurtulduğunu ve Türkiye'de az görenlere yönelik projelerini açıkladı.

Almanya'da, taciz ve sarkıntılığa karşı yakın savunma, Türk kültürü, Almanca, matematik ve İslam olmak üzere haftada 30 saat derse girdiğini anlatan Delimehmetoğlu, "Resmi günlerde konuşmaları hep ben yapıyordum. Resmen 5 sene boyunca göreni oynadım. 23 Nisan törenlerinde sahneye çıkan ekiplerin müziklerini ayarlama görevini bana veriyorlardı. Yani bu kadar görmediğimin farkında değillerdi" ifadesini kullandı.

Oscar istiyorum

Delimehmetoğlu, o yılları "Shakespeare 'hayat bir tiyatro sahnesi' demiş ben de oyunumu sergiledim. Hem de aralıksız. Ve her gün, günde 24 saat, üstelik canlı. Oscar ödülü alsam yeridir" sözleriyle yorumladı. Delimehmetoğlu, 2009'da Türkiye'ye dönmeye karar verdiğini belirterek, tek başına Almanya'dan Türkiye'ye bisikletle gelerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi planlıyor.

 Türkiye'ye bisikletle gelerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi planlıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.