banner

Bülent Arınç’a fahri doktora verildi
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a, "iki ülke ilişkilerine yaptığı katkı ve Gürcistan'a sağladığı destek" için fahri doktora verildi.


Başbakan Yardımcısı Arınç, Gürcistan Ivane Javakhishvili Üniversitesi bünyesinde kurulan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin açılış törenine katıldı.

Arınç ve beraberindeki Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Ali Fuat Birkan, Yunus Türk Kültür Merkezi'nin açılışını yaptı.

Arınç ve beraberindeki heyet, daha sonra üniversitenin konferans salonunda düzenlenen törene geçti.

Törenin başlangıcında Rektör Aleksandre Kvitashvili, Başbakan Yardımcısı Arınç'ı ''iki ülke arasındaki ilişkilere yaptığı katkı ve Gürcistan'a sağladığı destek'' dolayısıyla fahri doktora unvanına layık gördüklerini açıkladı.

Rektör Kvitashvili daha sonra Arınç'a kürsüye çağırarak, fahri doktora unvanını sundu ve cübbe giydirdi.

Yunus Türk Kültür Merkezi'nin açılışı dolayısıyla parlamenterler, bürokratlar, akademisyenlerden oluşan geniş bir heyetle Tiflis'te bulunduklarına işaret eden Arınç, ''Aynı zamanda beraberimde TRT Genel Müdürümüz, AA Genel Müdürümüz, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürümüz de var. Haberleşme ve iletişim alanlarında da çok önemli anlaşmalar yapacağız'' dedi.

Üniversiteler arasında sıkı işbirliği istiyoruz

bülent arınç'a fahri doktora verildiTürkiye'deki üniversiteler ile Gürcistan'daki köklü üniversiteler arasında sıkı bir işbirliği yapmak istediklerini kaydeden Arınç, şöyle konuştu:

''Bilim alanında karşılıklı paylaşmak istiyoruz, öğrenci değişimini arzu ediyoruz. Karşılıklı ziyaretlerin güçlendirilmesini istiyoruz. Birbirimizi daha çok tanımak ve birbirimizden daha çok yararlanmak ihtiyacındayız. Bu açıdan Ivane Javakhishvili Üniversitesi'nin Türkiye'deki önemli üniversiteler açısından önemli partner olacağını düşünüyorum.''

Enstitü, bir propaganda merkezi değildir

Açılışı yapılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ne de Türkiye olarak büyük önem verdiklerinin altını çizen Arınç, şöyle konuştu:

''Emin olunuz ki bu enstitü, bir propaganda merkezi değildir. Biz sadece Türkiye'yi, Türk dilini, Türk kültürünü tanıtmak istiyoruz. Bu tamamen isteğe bağlı bir konudur. Türkçe'yi öğrenmeniz yararlıdır, konuşmanız da yararlıdır"

Bülent Arınç, özellikle öğrencilerin bu enstitüden fazlasıyla yararlanmalarını temenni ettiğini belirterek, konuşmasını Gürcüce, ''çok teşekkür ediyorum'' diyerek tamamladı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.