banner

Kapalı alanda sigara içenlere uydudan takip
Sağlık Bakanlığı, kapalı alanda sigara içene GPS takibi getiriyor. Bakanlık müfettişleri, bilgisayara yüklenen yazılımla 'kaçak içicileri' uydudan izleyecek ve böylece anında müdahale edilecek.

sigara içenlere uydu takibiSağlık Bakanlığı tarafından üç yıl önce başlatılan "Dumansız Hava Sahası" projesi artık uydu takip (GPS) sistemi sayesinde daha işlevsel hale gelecek. Araç ve kişi takip sistemleri şirketi Arvento tarafından geliştirilen uydu takip sistemi sayesinde Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelindeki 4 bin 500 müfettişin kullanacağı bin 500 adet tablet PC'ye yüklenecek yeni bir yazılım hazırladı.

EĞİTİM VERİLİYOR

Türkiye'de ilk olan uygulama sayesinde bakanlık müfettişleri, oluşturulan çağrı merkezinde kendilerine gelen şikâyetleri uydu üzerinden takip ederek, sigara yasağı ihlallerine anında müdahale edebilecek. İlk olarak Ankara'da başlatılan yeni uygulamanın, haziran sonu itibarı ile de tüm yurda yayılacak. Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, Sağlık Bakanlığı ile geçen aylarda söz konusu projeye imza attıklarını belirtti. Bu projeye ilave olarak bakanlıkla GPS sisteminin devreye alındığını açıklayan Hıncal, "Geliştirdiğimiz yeni uydu takip sistemi yazılımını, Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan bin 500 adet tablet PC'ye yerleştirdik. Yazılım sayesinde Alo 171 Çağrı Merkezi'ne yapılan şikâyetlere anında müdahale edilebiliyor" dedi. Gelen şikâyetler doğrultusunda 171 Çağrı Merkezi tarafından yönlendirilen müfettişlerin, olay yerine kısa zamanda intikal ederek, tablet PC ile mekânın fotoğrafını çekip, yine tablet PC'de oluşturulan rapor formunu doldurarak, bir tuşla Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm birimlere gönderebildiklerini söyleyen Özer Hıncal, "Valilikler de o an işletmeye cezayı kesiyor" dedi. Ankara'da pilot uygulaması yapılan sistemin oldukça başarılı olduğunu ifade eden Özer Hıncal, "Bakanlık Türkiye'deki 4 bin 500 müfettişe eğitim veriyor. Haziran sonunda başta büyük iller olmak üzere bu sitem tüm yurda yayılacak" şeklinde bilgi verdi.

KAZALARDA AZALIR

Bu tür sistemlerin trafik kazalarını da azaltacağını savunan Hıncal, geçen yıl Türkiye'de 1 milyon 228 bin kazanın medyana geldiğini ve kazaların 119 bininin sürücü hatasından kaynaklandığına işaret ederek şöyle dedi: "Yine geçen yıl 1 milyon 387 bin aşırı hız cezası kesilmiş. Her araçta cihazlarımızdan olsaydı, hız kameralarına hatta radara bile gerek olmazdı. Araç 120 kilometre hızı geçtiği an, uydudan biz anında tespit ediyoruz. Plakasını da biliyoruz. Cezayı otomatik gönderebiliriz. Ve kaza oranlarını da yüzde 90 düşürmüş oluruz." (sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.