banner

Aynı sınıfta 5,5-6,5 yaşındakiler birbirini olumsuz etkiler
Yeni sistemde 66 ayını dolduran bir çocuk ilkokula başlayacak. Geçtiğimiz yıl anasınıfında olan ve bu yıl 1. sınıfa 7 yaşında başlayacak olanlarla da aynı sınıfı paylaşacak. Uzmanlar, bu durumun çocuğu olumsuz etkileyeceğini belirtirken, bakanlık 7 yaşındakilerin daha önceden birinci sınıf müfredatına göre eğitim almadığını söylüyor.

Aynı sınıfta 5,5-6,5 yaşındakiler birbirini olumsuz etkiler30 Eylül itibarıyla 5,5 yaşını (66 ay) dolduran çocuklar, zorunlu olarak 1. sınıfa başlayacak. Ancak bu çocuklar, geçtiğimiz yıl anasınıfında olan ve bu yıl 1. sınıfa 6,5-7 yaşında başlayacak olanlarla aynı sınıfta eğitim görecek. Bu durum, bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Uzmanlar, okul öncesinde iyi hazırlanmış 6,5 yaşındaki bir çocukla iyi hazırlanmamış 5,5 yaşındaki çocuk arasında 2 yıllık bir fark görüleceğini vurguluyor. Küçük yaş grubundakilerin yetersizlik hissi, büyük yaştakilerin ise gerileme ve yerinde sayma gibi olumsuz şekilde etkileneceğini ifade ediyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı ise her iki yaş grubundaki çocukların ilk kez ilkokul birinci sınıf öğrencisi olarak eğitim öğretime başlayacaklarını söylüyor ve ekliyor: 7 yaşındaki çocuklar önceden birinci sınıf müfredatına göre eğitim almadı. 1. sınıfların müfredatı yeniden hazırlanmakta ve yeni müfredatta öğrencilerin oynayarak ve eğlenerek öğrenecekleri temel beceriler olacaktır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı ise bir aylık yaş farkının dahi çocukta farklılıklar oluşturacağını ifade ediyor. Abalı, bunun en büyük nedeni olarak bu yaş grubundaki çocuklarda gelişme sürecinin çok hızlı olduğunu gösteriyor. 5,5 yaşındaki çocuk herhangi bir şeye dikkatini tam veremezken, 6 yaşındakilerin çok ilgili olabildiğini aktaran Abalı, "Dolayısıyla aynı sınıfta okuyan iki farklı yaş grubu çocuklar arasında yarışa önde başlayanlar olacak. Bu durumda haksız bir rekabet ortamı daha başlangıçta oluşacaktır. Farklı biliş düzeylerindeki çocukları yönetme konusunda öğretmenler de çok sıkıntı çekecek. Bazı çocuklar hayal dünyasında dolaşırken bazıları dersi dinleyecek, bazıları da kuralları algılarken diğerleri oralı olmayacaktır. Okul öncesinde iyi hazırlanmış 6,5 yaşındaki bir çocukla iyi hazırlanmamış 5,5 yaşındaki çocuk arasında 2 yıllık bir fark görülebilir." diyor.

Okulöncesi eğitim öğretmeni Hatice Bahar Yaşar da aradaki yaş farkının 1 yılı geçmesi halinde her iki yaş grubunun da birbirini olumsuz etkileyeceğini aktarıyor. "Küçük gruptaki çocuklarda yetersizlik hissi, büyük gruptakilerde ise gerileme ve yerinde sayma görülür." diyen Yaşar, ancak 5-6 aylık farkların küçük öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarmalarına fırsat sağlayacağını söylüyor.

Büyük çocuklar hâkimiyet sağlamaya çalışacak

Doç. Dr. Osman Abalı, 5,5 ile 6,5 yaş arasındaki çocuklarda fiziksel farklılıkların da olduğunu belirtiyor. Fiziksel olarak zayıf çocukların ezileceğini ve baskı altına alınacağını aktaran Abalı'ya göre daha büyük çocuklar, hemen hâkimiyet sağlamaya çalışacak. Küçük çocuklar ders başarısı açısından da kendilerini gösteremediği takdirde bu yeni eğitim öğretim sisteminde sıkıntı çekecek. Okula gitmek istememe, korkular, yaşıtlarından uzaklaşma, sınıf içi gruplaşmalar, derslere karşı ilgisizlik, daha ileri psikiyatrik sorunlar olarak da okul fobisi, anksiyete bozuklukları ve depresif süreçler oluşacak.

(zeynep kaçmaz-zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.