banner

Türkiye ders saatlerinde Avrupa’dan geride
MEB Talim ve Terbiye Kurulu, taslak haftalık ders saati çizelgesini hazırlamadan önce Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri ile diğer bazı ülkelerdeki ders saatlerini, öğretim sürelerini, seçmeli dersleri inceleyen bir çalışma hazırladı.

Türkiye ders saatlerinde Avrupa’dan gerideÇalışmada, aralarında Avrupa Birliği ülkelerinin de olduğu 43 ülkenin ortalamasına yer veriliyor. Buna göre, bu ülkelerde 1. sınıftan 8. sınıfa kadar toplam 6 bin 434 saat zorunlu ders verilirken, Türkiye'de ise toplam 5 bin 760 saat zorunlu ders veriliyor.

Türkiye'nin diğer ülkelerle durumunun kıyaslandığı çalışmada, 8 yıllık eğitim süresi içinde Türkiye'nin AB ülkelerinin yaklaşık 1 yıllık öğretime karşılık gelen bir süre gerisinde kaldığı belirtildi. Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki farkın Türkiye'nin aleyhine sınıf düzeyi yükseldikçe arttığı ifade edilerek, diğer ülkelerde genel olarak ilk yıllarda öğretim süresinin daha düşük olduğu, sınıf düzeyinin yükseldikçe arttığı; Türkiye'de ise bunun 1. sınıftan 8. sınıfa kadar sabit kaldığı kaydedildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.