banner

Son iki yılın en zor sınavı
Dün gerçekleştirilen ve LYS'lerin üçünü sınavı olan Sosyal Bilimler Sınavı, uzmanlara göre son iki yılın en zor sınavı.

Son iki yılın en zor sınavıBeş oturumlu Lisans Yerleştirme Sınavları’nın üçüncü oturumu Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) dün 81 il merkezi ile Lefkoşa’da 385 bin 559 adayın katılımıyla yapıldı. 135 dakika süren sınavda adaylar 44 soruluk Tarih, 16 soruluk Coğrafya-2 ve 30 soruluk Felsefe olmak üzere 3 testten 90 soru yanıtladı.

İletişim ve tarih başta Türkçe Sosyal puanlarıyla tercih yapmak için gereken puanı oluşturacak bu sınav son iki yılın en zor sınavı oldu. Uzun paragraflı Felsefe sorularının zorluğu ve güncel olayları takip edenlerin ve çok okuyanların Tarih sorularını daha rahat yapacakları, sınavla ilgili yapılan yorumların başında geldi.

Sorularla ilgili iddialara gelince; Psikoloji’de bir soru hatalı sorulmuştu, soru kökü ve seçenekler uyumsuzdu, İnkılap Tarihi sorusu çıkmıştı ve YGS konularından soru vardı.

İşte sınavın değerlendirmesi:

FEN BİLİMLERİ DERSHANELERİ: Tarih’te sorular oldukça zor ve doğrudan bilgi gerektirdi. Coğrafya-2’de temel coğrafi bilgi ve yorum istendi. Felsefe soruları uzun metinlerden oluştu. Soru kökü ile seçeneklerin uyumsuz olması zorluğu artırdı. Psikoloji’nin 8. sorusunda bir testin geçerliliği soruluyor. Testin geçerliliği; ölçülmek istenen yeteneğin ölçülmesiyle sağlanabilir. Soruda doğru yanıt olarak verilen yargılar bir testin herhangi bir özelliği artırması veya azaltması mümkünmüş gibi gösterilmekte. Oysa testlerin böyle bir işlevi olamaz. Geçerlilik tanımını bulan öğrenciler “A’’ seçeneğini doğru yanıt olarak algıladı. Bu sorunun düzenlenmesinde hata var.

BİLTEST DERSHANELERİ: Tarih soruları öğrencileri zorladı. Soruların zorluk ve ayrıntı derecesi artıyor. 2012 Tarih soruları son 2 yılın en zor soruları.

FEM DERSHANELERİ: YGS soruları çıktı. Tarih’te sorular İslam tarihinden Avrupa tarihine kaymış. Bu yılın seçici soruları felsefe olacak. Sorular yalnızca kitaba bağlı değildi, güncelleştirilmişti. Önümüzdeki hafta sonu son iki sınav LYS-2 ve LYS-3 var.

(habertürk)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.