banner

Fen liselerinden MEB’e 'katsayı' davası
İzmir Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Feyza Toksal, üniversite sınavlarındaki başarıda büyük etkisi olan okul katsayısı uygulamasının kaldırılması nedeniyle yürütmenin durdurulması için Milli Eğitim Bakanlığı'na dava açtı.

Fen liselerinden MEB’e katsayı davasıToksal'ın avukatlığını babası Mehmet Fatih Toksal üstlendi. Yeni uygulama ile 7. sınıftan beri aralıksız olarak sürdürdüğü emeklerinin elinden alındığını söyleyen Feyza Toksal, şu açıklamayı yaptı: "Şimdi dayatılan sistem garip bir şekilde bizi sıkı bir YGS-LYS çalışması sonrasında rahatlıkla hak edebileceğimiz üniversitelerden daha sınava girmeden mahrum bırakıyor. Bu bizim için gerçekten üzücü bir karar ve uygulamanın en azından bizim için askıya alınmasını istiyoruz." Avukat baba Toksal ise "Bu uygulamadan dolayı binlerce öğrenci gibi kızım da mağdur kalmıştır. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum ortaya çıkmıştır" diye konuştu. Yeni uygulama ile özellikle Fen Lisesi gibi başarılı liselerde okuyan öğrencilerin hak kaybına uğradığını öne süren Toksal "Yeni düzenleme ile fen liseleri boşaltılacak" dedi.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.