banner

5 bin 660 imam-hatip alınacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, taşra teşkilatındaki ihtiyacının karşılanması amacıyla 5 bin 660 imam-hatip ve 734 müezzin-kayyım alacak.

5 bin 660 imam-hatip alınacakDiyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adayların başvuracakları unvanla ilgili ve geçerlilik süresi sona ermemiş yeterlik belgesine sahip olması gerekiyor.

Adayların erkek olması, askerlikle ilişiğinin bulunmaması, 2010 KPSS (B) grubu sınavından en az 50 puan almış olması, imam-hatiplik için en az imam hatip lisesi mezunu olması, müezzin-kayyımlık için ise en az imam hatip lisesi mezunu veya en az lise-dengi okul mezunu olup, hafızlık belgesine sahip olması şartı da aranıyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca halen sözleşmeli imam-hatip ve sözleşmeli müezzin-kayyım olarak görev yapanların, farklı unvanlar için müracaatları kabul edilecek, görev yaptıkları unvanlar için ise müracaatları kabul edilmeyecek.

Sözleşmeli imam-hatip ve sözleşmeli müezzin-kayyım olarak görev yaparken, istifa ederek görevlerinden ayrılanların, ayrıldıkları tarih ile müracaat tarihi itibarıyla 1 yılı dolmadıkça başvuruları kabul edilmeyecek.

Yerleştirme işlemleri

Adayların, web üzerinden başvurularını yaptıktan sonra Müftülük onayının yapılması için 2-9 Temmuz arasında gerekli belgelerle herhangi bir il müftülüğüne şahsen müracaat etmeleri gerekiyor. Müftülük tarafından onaylanmamış başvurular, yerleştirmede dikkate alınmayacak.

İlan edilen boş pozisyonlara yerleştirme işlemleri, Başkanlık tarafından bilgisayar ortamında KPSS puanı esas alınmak ve en yüksek puandan başlanmak suretiyle, adayların tercihleri dikkate alınarak gerçekleştirilecek.

Yerleştirme işlemleri, şu kriterlere göre yapılacak:

''İmam-hatiplerin; öncelikle hafızlık belgesine sahip ilahiyat fakültesi mezunları arasından, dolmaması halinde sırasıyla ilahiyat fakültesi mezunları arasından, hafızlık belgesine sahip en az ilahiyat ön lisans mezunları arasından, en az ilahiyat ön lisans mezunları arasından, hafızlık belgesine sahip en az imam-hatip lisesi mezunları arasından, en az imam-hatip lisesi mezunları arasından, müezzin-kayyımların ise en az imam-hatip lisesi mezunu veya hafızlık belgesine sahip en az lise/dengi okul mezunları arasından.''

Boş kontenjan kalması halinde, tercihlerine göre yerleşemeyen adaylar, bu kriterler çerçevesinde Başkanlıkça resen yerleştirilecek.

Yerleştirme kategorisi içerisinde, KPSS puanı eşit olanlardan KPSS sonuç belgesinde yer alan öğrenim belgesinin mezuniyet tarihi önce olanlara, bu da eşitse doğum tarihi önce olanlara öncelik verilecek.

Yerleştirme sonuçları, ''www.diyanet.gov.tr'' adresindeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'ne ait internet sitesinden duyurulacak. Adaylarda aranacak şartlar, başvuru şekli, yerleştirme işlemleri ve müftülük onayı için gerekli belgelerle ilgili ayrıntılı bilgiye, aynı internet sitesinden ulaşılabilir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.