banner

Kürtçe öğretmenlerinin yetişeceği yerler belli oldu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yeterli sayıda öğrenci bir araya geldiğinde, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak alınabileceği, öğretilebileceği ve öğrenileceği' yönündeki açıklamasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı Mardin Artuklu ve Bingöl Üniversitesi'ne Kürtçe öğretmen yetiştirmek için görev verdi.

kurtce ogretmenMilli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın önümüzdeki eğitim sezonundan itibaren 4. sınıftan sonra isteyen öğrencilere Kürtçe seçmeli ders eğitimi verilecek açıklamasından sonra bakanlık, Kürtçe eğitim veren Mardin Artuklu Üniversitesi ile irtibata geçmiş rektörlükten hem brifing almış hem kendilerinden Kürtçe eğitim ile ilgili bir rapor istemişti. Rapor doğrultusunda MEB, Mardin Artuklu Üniversitesi'nden bin, Bingöl Üniversitesi'ne ise 200 öğretmen yetiştirmek üzere görev verdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın önerisi üzerine, Kürtçe öğretmeni yetiştirmek amacıyla Mardin Artuklu Üniversitesi Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bünyesinde 2012-2013 öğretim yılının eylül ve şubat aylarında 500'er tezsiz yüksek lisans öğrencisi alınacak ve bir yıl süreli bu programdan mezun olacak adaylar Kürtçe öğretmeni olarak atanacak.

Tezsiz yüksek lisans programına başvuru koşulları ise eğitim fakültelerinin Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği mezunları ile fen edebiyat fakültesinin Türk dili ve edebiyatı ile çağdaş Türk lehçeleri bölümlerinden mezun olanlar başvurabilir. Bu bölümlerden mezun olup formasyonu olmayanlara alan dersleriyle birlikte formasyon dersleri de verilecek. Başvuruda ayrıca ALES sözel puanından en az 55 puan alma şartı getirilmiş.

Başvuru tarihleri 25 Haziran - 27 Temmuz 2012, yazılı sınav 28 Temmuz 2012, sonuçların ilan tarihi 03 Ağustos 2012 ve kesin kayıt tarihi ise 06-31 Ağustos 2012 olarak belirlendi. Konu hakkında gazetecilere bilgiler veren MAÜ Rektör Vekili ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Kadri Yıldırım, "Milli Eğitim Bakanlığı okullarda Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasına ilişkin bir beyanı oldu. Bu beyan pratiğe yansıdı . fakat uygulamanın nasıl başlayacağı ve bu dersi verecek olan öğretmenlerin veya öğretmen adayların kimler arasında seçileceği sorusu hep kafalarda takıldı. Yaptığımız görüşmeler sonucunda bakanlık bize 5 alanla sınırlı bir liste verdi. Bu alanda mezun olanların 2 dönem boyunca 1 yıl tezsiz yüksek lisansa tabi tutulmasını ve mümkün olduğunca fazla aday almamızı istediler. Bakanlık yetkililerinin belirlediği alanlara göre kontenjanımızın eylül ayında 500 kişi Şubat ayında da olmasını uygun gördük."dedi.

Yetiştirecekleri öğretmenlerin 2013 yılında ancak mezun olacaklarını hatırlatan Prof.Dr. Yıldırım, 2012 sezonunda eğitim vermeye hazırlanan bakanlığın kendi belirleyeceği öğretmenlerle ve kendi belirleyeceği pilot okullarda uygulamaya koyacağı bilgisini verdi.

Prof.Dr. Yıldırım, bu alanlarda eğitim materyalleri için üniversite akademisyenlerinin hummalı bir çalışmanın içine girdiklerini ve ders kitabı olarak okutulacak yayımlarının basıma verildiğini kaydetti.

(Zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.