banner

Ek ders ücretlerinde son durum : Düşürülebilir!
4+4+4 yeni eğitim sistemiyle sınıf öğretmenlerinin ek ders saati 15’ten 10 saate düşebilir.

ekders ücretleriMEB’in düzeltmesi gereken binlerce sorun arasından sonra şimdi de öğretmenlerin maaş karşılığı ders ve ek ders ücretleri hakkındaki esasları da yenilemesi gündeme gelmesi gerekmektedir. Aksi halde sınıf öğretmenlerinin ek dersi velilere kalmış gibi gözüküyor.

Örneğin birinci sınıfta zorunlu olmayan ve velinin isteğine bağlı olarak okutulacak olan Serbest Etkinlikler Dersinin bulunmadığı birinci sınıfta haftalık ders saati 26 saat olacaktır. Bu durumda 18 saat maaş karşılığı derse girmek zorunda olan sınıf öğretmeni hazırlık planlama dahil sadece 10 saat ek ders ücreti ile karşı karşıya kalacaktır. Şu anda ise 15 saat ücret almaktadır.

Bu ve benzeri düzenlemelerin yapılması gerekmektedir ama bakalım Bakanlık hangi sorunları yeni eğitim öğretime yetiştirebilecek.

 

HABERİN VİDEOSU

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.