banner

40 bin öğretmen bu torbadan çıkacak mı?
TBMM Genel Kurulu'nda, bu sene 40 bin öğretmen, 30 bin polis alımını da öngören "torba teklif"in 1. bölümü kabul edildi.

torba yasa öğretmenTBMM Genel Kurulu'nda, bu yıl 40 bin öğretmen ataması ile 30 bin polis memuru kadrosu ihdasını da içeren ve bazı kanunlarda değişiklik yapan ''torba  teklifi''nin 1. bölümü kabul edildi. 

''Temel Kanun'' olarak görüşülen teklifin 1. bölümünde yer alan 21 maddenin kabul edilmesinin ardından 2. bölüm üzerindeki görüşmelere geçildi.

Başkanvekili Mehmet Sağlam, teklifin 2. bölümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından birleşime ara verdi. Aranın ardından Komisyon'un yerine oturmaması üzerine Sağlam, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Üniversiteden atılanlar için yeni hak

Teklif üzerinde AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin verdiği ortak önergeyle değişiklik yapıldı.

Geçen yıl çıkarılan aftan çeşitli nedenlerle yararlanamayan öğrencilere, ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvurmaları şartıyla yeni bir hak tanındı. Uluslararası ortak lisans programları çerçevesinde öğrenim görenler de dahil olmak üzere öğrenciler, başvurularını takip eden eğitim öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.

Teklifte, CHP'li milletvekillerinin verdiği önergenin kabul edilmesiyle YURTKUR'un yurt kiralama süresi 15 yıla çıkarılırken, bir başka önergeyle de TBMM adına 10 kırmızı araç plakası tahsisinden vazgeçildi.

Kabul edilen bir başka önergeyle 1999 yılında meydana gelen Marmara depreminin ardından ihtiyacını karşılamak için işyeri edinenlerin, hak sahipliği İl İdare Kurulu tarafından düşürülmesi halinde bunların tazminat ödememesi, düşürülme tarihine kadar ödenen miktarın da faiziyle geri ödenmesi imkanı getirildi. Ancak hak sahibi olup da kendilerine teslim edilen işyerlerini son 2 yıl içinde fiilen kullanmayanlar bu haktan yararlanabilecek.  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.