banner

Türkiye’den Somaliye rekor eğitim bursu
Geçen yıl ağustos ayından itibaren Türkiye'nin 1500 Somalili öğrenciye burs verdiğini belirten Somali Başbakanı Muhammed Ali, bu rakamın Batı'nın son 40 yılda verdiği burs sayısına eşit olduğunu açıkladı.

Türkiye’den Somaliye rekor eğitim bursuSomali Başbakanı, "Türkiye bunu 6 ayda yaptı. Ben de ABD hükümetinin bursuyla ABD'ye gittim. O dönemde ABD hükümeti Somali'ye yılda 10 burs vermişti. Türkler ise 6 ayda 1500 burs verdi. Ve bu sene de yaklaşık 500 burs daha verecekler sanırım." dedi. Türkiye'de eğitim alan bu çocukların Somali'ye dönerek ülkenin gelişimine katkıda bulunacağını ifade eden Ali, "Bir ülkenin gelişimi, beşeri sermayesine bağlıdır. Önemli olan ne kadar çok doğal kaynağınız olduğu değildir, önemli olan insan gücünün kalitesidir. Bu yüzden Hong Kong, Tayvan ve Singapur gibi ülkeler doğal kaynakları olmadığı halde zenginler. Çünkü beşeri sermayeleri var." ifadelerini kullandı. Somali Başbakanı, İtalya'da düzenlenen Somali Temas Grubu toplantılarını izleyen Türk gazetecilerle konuşurken, "Şu anda Somali'de Türk modeli dediğimiz bir şey var. Geldiniz, bize tüm gücünüzle hep birlikte geldiniz ve bize okullar, hastaneler, su ve altyapı sistemleri verdiniz." dedi. Somali gibi bir ülkede hukukun üstünlüğüne ihtiyaç olduğunu ve bunun ancak, güçlü resmi güvenlik kurumlarıyla sağlanabileceğini aktaran Ali, Türkiye'nin bu konuda kendilerine yardım ettiğini ifade ederek, "Biz aynı zamanda kalkınma, yeniden inşa ve devletin yeniden kurulması için bir fon oluşturulmasını önerdik. Sponsor ülke Türkiye olacak, diğer ülkeler de fona katkıda bulunabilecek." diye anlattı.

ROMA AA

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.