banner

Milli Eğitim'den İmam Hatip Kampanyası
Tekirdağ Hayrabolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçe merkezi ve köylere "Öğrencilerimizin taşıma, yemek ve eğitim masrafları müdürlüğümüzce karşılanacaktır" yazılı ilanlar astı.

Tekirdağ Hayrabolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hayrabolu ve çevre köylere Hayrabolu İmam Hatip Lisesi'nin kampanya ilanlarını astı.

İlçe merkezi ve köylerde belediye işletmelerine, okullara ve pek çok farklı yere asılan ilanlarda Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun yerine açılacak imam hatip ortaokuluyla ilgili olarak "Öğrencilerimizin taşıma, yemek ve eğitim masrafları müdürlüğümüzce karşılanacaktır" denildi.

Muhammed el Buhari'nin "Pencere ne kadar büyükse, içeriye ay ışığı o kadar fazla girer" sözünün yer aldığı ilanda "Hayrabolu'da eğitime bir pencere daha açılıyor" ifadesi kullanıldı.

"Uygulama tüm okullar için geçerli"

Hayrabolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bir yetkili konuyla ilgili bianet'e yaptığı değerlendirmede, devletin birinci sınıftan 12. sınıfa kadar taşımalı eğitim veren tüm okullarda yemek ve ulaşım masraflarını karşıladığını söyledi.

Neden sadece Hayrabolu İmam Hatip Lisesi'nin ilanlarını bastıklarını sorduğumuz yetkili, okulun bu yıl açılacak olması nedeniyle velileri bilgilendirmek istediklerini, bazı velilerin imam hatip okullarında normal okullardaki uygulamaların geçerli olup olmadığını bilmediklerini belirtti.

"Yaptıkları hukuki olabilir ama etik değil"

Milli Eğitim'den İmam Hatip KampanyasıEğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Tekirdağ Şube Başkanı Erdal Korkmaz ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlükleri'nin okullarını cazip göstermek için çeşitli faaliyetlerde bulunmasının normal olduğunu ancak tek bir okul üstünden kampanya yürütmenin etik olmadığını savunuyor.

"Bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı'nındır ve tüm okulları cazip hale getirmek Milli Eğitim'in görevidir. Oysa burada sadece imam hatip ortaokulları için kampanya yapılıyor.

"Kaldı ki, yol ve yemek dışında eğitim masrafları diyor. Eğitim masrafı ne olabilir? Kitapları zaten bakanlık karşılıyor. Masraf olarak ne sunulduğu ve bu bağlamda veliye ne vaat edildiğini bilmiyoruz. Yaptıkları şey hukuki olabilir ama etik değil.

"Tekirdağ gibi küçük bir yerde ilçeler ve merkez dahil dokuz imam hatip ortaokulu açılıyor. Ben bu okulları bu tür kampanyalarla doldurmaya gayret edeceklerini, sonrasında da 'halk istiyor' diyeceklerini düşünüyorum.

"İnsanlar çocuklarını imam hatip okullarına gönderebilir. Biz buna karşı değiliz ama bunun iktidar ve iktidarın yetkilileri tarafından dayatma olarak sunulması sıkıntı."

"Amaç köylerdeki çocukları imam hatiplere çekmek"

İlanda öğrencilerin taşıma, yemek ve eğitim masraflarının müdürlü tarafından karşılanacağının belirtilmesine dikkat çeken Korkmaz, bu okula sadece taşımalı eğitim yapılacağı gibi bir hususun söz konusu olmadığını belirtiyor.

"Taşımalı eğitimde taşıma ve yemek masraflarını bakanlık karşılıyor. Ancak taşımalı eğitim için de5 kmsınırı var. Bakanlığın açıklamasına göre, eviniz okula 5 kim'den daha yakınsa taşımalı eğitim imkanlarından yararlanamıyorsunuz.

"Ama bu oraya gidecek tüm öğrenciler için tasarlanan bir kampanya. Bunu taşımalı eğitim içine sokup meşru göstermeye çalışabilirler ama yaptıkları etik değil. Esas amaç köylerdeki çocukları imam hatip okuluna çekmek." (bianet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.