banner

Riga'da 'Katibim' sürprizi
Katedralleri, kiliseleri ve müzeleriyle dikkati çeken Riga'da sokak sanatçıları, Türkiye'den gelenleri görünce İstiklal Marşı ve 'Katibim' türküsünü çalıyor.

riga_katibimBaltık ülkesi Letonya'nın başkenti Riga, tarihi ve turistik mekanları ile dikkati çekiyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan eski şehirdeki en yeni yapı neredeyse 200 yıllık.
Katedralleri, kiliseleri ve müzeleriyle dikkati çeken Riga'nın Old Town'ında (eski şehir) yaz aylarında beyaz geceler yaşanıyor.

Kilitler Türkiye'den
16. yüzyılda şehrin etrafının çevrildiği kale surlarından kentin genişlemesi nedeniyle sembolik bir kısmı ayakta kalmış. Bağımsızlık heykelinin yanında bulunan parktaki küçük süs köprüsü, üzerindeki kilitlerle dikkati çekiyor. Yeni evlenen çiftler üzerinde adları yazan kilidi köprünün demirlerine taktıktan sonra kilidini de havuza atarak, ömür boyu mutlu olma ''totem''i yapıyor.
Köprüde burayı ziyaret eden Türklerin taktığı kilitler de göze çarpıyor. Bazılarının ise köprüye taktığı kilidi Türkiye'den beraberinde getirdiği görülüyor.
Letonya'da bugünlerde kürtaj ve sezaryen ile gençleri alkolden uzak tutabilmek için yaşın yükseltilmesi gündemde.

Old Town'da İstiklal Marşı
Old Tow'ın hemen her köşesinde dilencilere rastlamak mümkün. Ancak buradaki dilenciler biraz farklı. Ya altın madencisi heykeli oluyor, ya bir müzik grubu, ya da yerel müzikle aynı figürleri sergileyen bir kadın... Yaptıkları performans karşılığında para topladıkları için de aynı zamanda bir sanatçı kimliğine bürünüyorlar.
Bunlardan birisi sokak sanatçısı Leons... Leons, 15, 17 ve 18. yüzyıllarda yapılmış aynı ailenin fertlerine ait olan yanyana bulunan 3 binanın önünü mesken tutmuş. Türk olduğumuzu öğrenince hemen İstiklal Marşı'nı, arkasından da ''Üsküdar'a gider iken (Katibim)'' türküsünü elindeki korno ile çalıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.