banner

ÖSYM başkanı neden görevden alınmıyor?
Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Ali Demir'in ÖSYM Yasasının bir maddesi yüzünden görevden alınamaması ile ilgili soru önergesi hazırladı.

ali demi1Turgut Dibek: " 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un 4. Maddesinin 4. Fıkrası "Görev süresi dolmadan Başkanın görevine son verilemez"hükmünü içermektedir. Bu nedenle Ali Demir görevden alınamıyor.İktidara bir çağrı yapalım. Ali Demir göreve geldiği günden bu güne tüm ÖSYM sınavlarında şaibe ve sorunlar vardır. Sorular çalınmakta, kopyalar çekilmektedir. Yasa iktidarın da elini kolunu bağlamaktadır. Gelin en kısa zamanda bu sorunu çözelim. ÖSYM Yasasının 4. maddesini değiştirelim." açıklamasında bulunmuştur.

Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek'in ÖSYM'de yaşanan yolsuzluklara rağmen Ali Demir'in ÖSYM Yasasının bir maddesi yüzünden görevden alınamaması ile ilgili  basına sunduğu soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim.

    Av. Turgut DİBEK

   Kırklareli Milletvekili

        Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2012 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile yeni bir skandala imza atmıştır. Kurum daha önce de kopya gerekçesi ile bir KPSS Eğitim Bilimleri Sınavını, soruların önceki sene ile aynı olduğu için Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavını iptal etmiştir.

        17/02/2012 tarihinde kabul edilen, 03/03/2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 4. Maddesinin 4. Fıkrası “Görev süresi dolmadan Başkanın görevine son verilemez” hükmünü içermektedir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.