banner

Sistem düzeltilmezse üniversiteler boş kalır
Sabah Gazetesi Yaşar Özay’ın bugünkü yazısı

Prof. Dr. Sarıcaoğlu, tercih puanının düşürülmemesi halinde, üniversitelerde 200 bin kontenjanın boş kalacağını söyledi

Vakıf Üniversiteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıfat Sarıcaoğlu, "Puan hesaplaması yüzünden üniversitelerde 'Kontenjan var, tercih yapan aday yok' durumu ortaya çıktı. Tercih puanı düşürülmese üniversitelerde 200 bin kontenjan boş kalır" dedi. Vakıf Üniversiteleri Birliği Yüksek Öğretim Kurulu, YÖK'ün Lisans Yerleştirme Sınavı barajını 180'den 165'e düşüreceği yönündeki haberleri yalanlaması üzerine yaptığı açıklamada, "Bu durum eğitime indirilmiş en büyük darbedir. Öğretim üyeleri boş sınıflara ders anlatır" açıklamasını yaptı. Lisans Yerleştirme Sınavı puan hesaplamalarında 2011 yılında AOBP katsayısı alan içi tercihlerde 0.15, alan dışı tercihlerde 0.12 olarak hesaplanırken, bu yıl tüm tercihlerde 0.12 ile hesaplandı. Bu da, birçok öğrencinin puanının 180 olan barajın altında kalmasına neden oldu. YÖK'ün barajın 165'e indirilmesi için çalışmalara başladığı haberi, eğitim çevrelerini heyecanlandırdı. Fakat haber yalanlandı. Vakıf Üniversiteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Sarıcaoğlu ise böyle bir kararın hayata geçmemesi durumunda birçok adayın açıkta kalacağını belirtti. Kararın 400 bin öğrenciyi ilgilendirdiğinini açıklayan Sarıcaoğlu, "Bu sene YÖK, hem vakıf hem de devlet üniversitelerinin kontenjanlarını radikal bir biçimde artırmasına izin verdi. Geçtiğimiz yıl 776 bin 714 olan toplam kontenjan sayısı yüzde 20 artışla 937 bin 676'e çıktı. Vakıf üniversitelerinde artış yüzde 13 olurken, devlet üniversitelerinde bu oran yüzde 22'ye ulaştı. Kontenjanlarda böyle bir artış varken puan hesaplamalarında, barajın altında kalan öğrenci sayısını doğal olarak artıracak bir yöntem uygulanması ülkemiz ve eğitim açısından büyük bir ikilemi oluşturuyor. Bu nedenle YÖK'ün barajı 165'e düşürme yönündeki çalışması şart" dedi. Sarıcaoğlu, YÖK'ün "Böyle bir düzenleme yok" açıklamasının hem vakıf, hem de devlet üniversitelerinde on binlerce boş kontenjan ortaya çıkmasına, geri dönülemeyecek zararların oluşmasına, yüz binlerce adayın da tercih bile yapamadan bir sene kaybetmesine seyirci kalmak anlamına geldiğini belirtti. Kurul başkanı, yeni bir düzenleme yapılmadığı takdirde hiçbir üniversitenin kontenjanını dolduramayacağını, öğretim üyelerinin boş sınıflara ders anlatacağını söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.