banner

Mini mini birlere okul yönetimi karar verecek
Birinci sınıfların yerleşimlerini okul yönetimleri değerlendirecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul birinci sınıflara kayıtlara ilişkin, okulun fiziki şartlarına göre aynı yaş grubundaki öğrencilerin aynı sınıflara yerleştirilmelerine okul yönetimleri değerlendirilecek.

Birinci sınıfların yerleşimlerini okul yönetimleri değerlendirecekMEB, ilkokula kayıtlara ilişkin velilere yardımcı olmak amacıyla sıkça sorulan sorular bölümü oluşturdu. Veliler bu bölüme "www.meb.gov.tr" internet adresindeki Veli Bilgilendirme Sistemi’nden ulaşabilecek. Bu bölümde yer alan bilgilere göre, 2012-2013 eğitim öğretim yılı için 2006 doğumlular ile 2007 Ocak-Mart doğumlu çocukların tamamı ve 2007 Nisan-Eylül doğumlulardan velisinin isteği olan çocuklardan TC kimlik numarası ve adresi tanımlı tüm çocukların 1. sınıfa kayıtları merkezi sistemle yapıldı. Resmi tüm ilkokul ve ortaokullara kayıt ve nakiller, öğrencilerin ulusal adres veri tabanındaki bilgileri ve ilçe öğrenci yerleştirme komisyonu kararı doğrultusunda yerleşim yeri adresi esaslı yapılacak. 2007 Nisan-Eylül doğumlu çocukların kesin kayıtları ise ikametlerine uygun ilkokullara geçici olarak yapıldı. Çocuğunu 1. sınıfa göndermek isteyen velilerin okula yazılı istekte bulunmaları yeterli olacak.

Kaydı gözükmeyenler ilçe milli eğitim müdürlüklerine

Kaydı hiçbir okulda gözükmeyen çocukların velileri öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek yetkilileri bilgilendirecek. İlgililer ise ilçe adres havuzundaki adresleri ilgili okullarla ilişkilendirecek. Sınıf mevcutları 30’un altında olan sınıflardaki kontenjanların mevzuat doğrultusunda doldurulmasına ilişkin açıklama Eylül ayı başı itibariyle yapılacak. Okullar 17 Eylül Pazartesi günü; 1. sınıfların uyum programı ise 10 Eylül 2012’de başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri, ilgili okul yönetimi tarafından okullar açılmadan önce belirlenecek. Okulun fiziki şartlarına göre aynı yaş grubundaki öğrencilerin aynı sınıflara yerleştirilmeleri okul yönetimleri tarafından değerlendirilebilecek. Öğrencinin 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenim görmüş olduğu okul; ortaokul olarak dönüştürülmüş ise; öğrenci aynı okulunda öğrenimine devam edebilecek, ilkokul olarak dönüştürülmüş ise; ilçe milli eğitim müdürlüklerince planlanan ortaokula e-okul sisteminden ilçeler tarafından toplu olarak aktarılacak.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.