banner

MEB açıktan atama için 4 bin kadro tahsis edecek
“Ağustos ayında yapılacak ilk atamalar ile birlikte açıktan kurum içi ve kurumlar arası atamalarda yapılacak. Bu atamalar için kontenjanlar, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre belirlenecek”

ogretmen atamasi takvimAğustos ayı içerisinde 40 bin öğretmen alımı gerçekleştirilecek. KPSS sınav sonuçları açıklanmadığı için henüz takvim belli değil. İlk defa öğretmen atamalarının yanında açıktan kurum içi ve kurumlar arası öğretmen atamalarda yapılacak. Kurumlar 2012 yılı Bütçe Kanunda yayınlanan I sayılı cetvele göre  20 bin 805 kadroyu bu şekilde tamamlayacaklar. Devlet Personel Başkanlığından  açıklamada MEB’e 12 bin 230 personel için izin verildiği açıklanmıştı.

Devlet Personel Genel Müdürlüğü, Mart ayında kurumlar arası ve açıktan atama kontenjanlarını belirledi. MEB için daha önce yaptığı açıklamanın aksine 200 kadro tahsis etti.  En fazla kadroyu ise 4 bin 800 kadro ile Diyanet İşleri Başkanlığına verdi. Açıktan atama için  tahsis edilen kadrolar, yalnızca Genel İdare Hizmetler Sınıfı kadrolarına ait yer değişikliklerini içeriyor. Eğitim öğretim sınıfına açıktan atama kotenjanı ise yönetmelik ile belirlenmiştir. Daha önceki yıllarda Devlet Personel Genel Müdürlüğü MEB’e daha fazla açıktan atama için kadro ayırıyordu.

Milli Eğitim  Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 18. Maddesine göre açıktan kurumlar arası ve kurum içi atama ile kurumlar arası yeniden atama kontenjanlarını belirlemektedir.

(3) Bakanlığa atama izni verilen öğretmen kadrolarından;

a) % 7’si bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi,

b) % 3’ü bu Yönetmeliğin 15 inci maddesi kapsamında yapılacak atamalar için ayrılır.

MEB öğretmen atama yönetmeliğine göre, Ağustos ayı içerisinde açıktan ve kurumlar arası yeniden atama için 2 bin 800, açıktan ilk atama, kurum içi ve kurumlar arası ilk atama için ise bin 200 olmak üzere toplam 4 bin öğretmen atayacak. Atamalarda geçmiş yıllarda hizmet yılı şartı aranmıştı.

(personelmeb)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.