banner

Kürtçe öğretmenliği için sınav yapıldı
Kürtçe öğretecek öğretmenlerin yetiştirileceği Mardin ve Bingöl'deki üniversitelerdeki yüksek lisans programları için Kürtçe sınav yapıldı.

kürtçe öğretmenliği sınavıKürtçenin okullarda seçmeli ders olarak okutulması için ihtiyaç duyulan 500 aday öğretmen için daha önce Rektörlük binasındaki dersliklerde yapılması öngörülen sınav, başvuruların beklenenden daha fazla olmasından dolayı Mardin'deki 10 sınav merkezinde gerçekleştirildi. Eğitim programına Mardin’deki 500 kontenjan için 2 bin 528, Bingöl’den ise 140 kontenjan için 500 kişi olmak üzere toplam 3 bin 28 aday başvurdu.

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Kadri Yıldırım, sınavın Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu ve ÖSYM ayarında bir sınav yaptıklarını ifade etti. Mardin'deki 10 sınav merkezinde yapılacak sınavlar için 16 bin TL bütçe ayırdıklarını anlatan Yıldırım, “YÖK merkezi sınav sisteminin standartlarında bir sınav yaptık. Sınav kağıtları kapalı poşetler halinde sınav başkanlarına teslim edildi. Sınav sonuçlarını 3 günde açıklarız demiştik. Ancak yapılan yoğun başvurudan dolayı bu süre biraz daha sarkabilir.” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.