banner

Üniversite adaylarına ‘balon pilotluğu’ bölümü
Yılda yaklaşık 250 bin turistin balon uçuşu yaptığı Kapadokya’da, üniversite bünyesinde balon pilotluğu ön lisans programı açıldı. Programa biri tam burslu, toplam 5 öğrenci alınacak.

Üniversite adaylarına ‘balon pilotluğu’ bölümü Peri Bacaları ile dünya çapında tanınan Kapadokya, balon turizmi ve balon pilotaj eğitiminin merkezi olmaya aday. Her yıl yaklaşık 250 bin turistin vadi manzaralarında balon turu yaptığı Kapadokya’da ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı içinde yerleşkesi bulunan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, diplomalı balon pilotu yetiştirmeye başladı. Daha öncesinde bünyesinde açılan kurslarla balon pilotu yetiştiren yüksekokulun, 2011’de YÖK tarafından ek yerleştirme kapsamında öğrenci almasına izin verildi. Bu yıl ise programa 2012-ÖSYS sonuçlarına göre öğrenci alınacak.

YGS-6 puanlarına göre öğrenci alacak bölüme biri tam burslu olmak üzere 5 öğrenci alınacak. Ayrıca, isteyenler programı tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’na girerek Uçak Pilotluğu’na da geçebilecek.

Hedef yurtdışında da tanınırlığı sağlayarak Kapadokya’yı dünyanın balon turizm merkezi yanında, balon pilotaj eğitiminin de merkezi yapmak.

Bölgede 150 civarında balon var

Kapadokya Meslek Yüksekokulu Müdürü Funda Firuz Aktan, “Balonlar, Peri Bacaları gibi Kapadokya’nın sembolü haline geldi. Bugün Kapadokya’da 20’nin üzerinde balonculuk işletmesi, 150 civarında balonla, yerli-yabancı misafirlerimize hizmet veriyor. Sıcak hava balonculuğu, havacılığın tüm dalları gibi, emniyet kurallarına en üst düzeyde uymayı gerektiren, ciddiyetle yürütülmesi gereken bir iş kolu. Bölgemizdeki uçuşların çoğunluğu 20 kişi civarında yolcu taşıyabilen büyük ölçekli balonlarla yapılıyor. Balon pilotlarının donanımlı, becerikli, yabancı dil bilen ve asgari turistik bilgiye sahip olmaları, işlerinin erbabı olmaları gerekiyor. Biz de işte tam bu ihtiyaca cevap vermek üzere bu özel programı açtık” diyor.

Programa katılacak öğrencilerin, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından uluslararası yönetmeliklere paralel olarak belirlenmiş olan özellikleri taşımaları gerekiyor. Bu şartların başında ruhsal ve bedensel sağlığın uçuşa uygun olması geliyor. Sağlık yeterliliği, özel yetkili hastanelerden alınan sağlık raporu ile belgelendiriliyor. Sağlık durumu uygun olan ve SHGM’nin öngördüğü şartları taşıyan herkes balon pilotu olmak için başvurabiliyor.

Kadın balon pilotları da var

Balon pilotlarının çoğunluğunun erkek olmasından dolayı, biraz erkek mesleği olarak görülebildiğini de belirten Aktan, “Sayıları az da olsa, çok başarılı kadın pilotlar var. Bizim okulumuzda uçuş öğretmenlerimizden biri kadın. Kendisi çok da başarılı bir kontrol pilotu. Kız öğrencilerimiz de mevcut” diye konuştu.

***

Nasıl bir eğitim verilecek?

Programda uçuşa yönelik teorik ve pratik dersler, yabancı dil dersleri ve temel turizm dersleri yer alıyor. Uçuş eğitimleri kademeli olarak veriliyor. İlk yıl öğrencilere balon pilot lisansı PPL (B), ikinci yıl ise ticari lisans CPL (B) verilmesi hedefleniyor. PPL (B) lisansı ile öğrenciler sportif uçuşlara katılabiliyor, CPL (B) ile ise ticari uçuş yapabiliyor. Eğitim süresi iki yıl ancak trimester uygulaması, yani bir yılda üç dönem eğitim uygulaması yapılıyor. Öğrencilere haftalık 12 saat civarında, yoğun İngilizce eğitimi verilerek, yabancı dil seviyesi mesleğin gerektirdiği akıcı konuşma düzeyine yükseltilmeye çalışılıyor.

Programdan mezun olanlar hem bir ön lisans diplomasına sahip olacak, hem de pilot lisansı almaya hak kazanacak.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.