banner

MEB’den sınavsız öğrenci alan liselere kayıt genelgesi
Sınavsız öğrenci alan liselere yeni öğrenci kayıtları e-kayıt sistemiyle elektronik ortamda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla yayımlanan genelge, Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesine konuldu. Genelgeyle okul kayıt bölgesinin ve öğrenci kontenjan tespitlerinin daha sağlıklı yapılması, veli ve öğrencilerin ikamet bölgelerindeki okulları sahiplenmesi, ulaşım sebebiyle zaman ve mali yönden oluşacak kayıplarda tasarruf sağlanması, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere daha fazla zaman ayırmaları ve eğitim-öğretim kalitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda ikamet adreslerine en yakın genel liseler, meslek liseleri, çok programlı liseler veya mesleki ve teknik eğitim merkezlerine yerleştirilmeleri sağlanacak. Genelgede, yeni kayıt işlemlerine ilişkin şu bilgilere de yer verildi:

''İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri, veli ve öğrenciler e-Kayıt başvuruları konusunda, Bilgi İşlem Grup Başkanlığı'nca hazırlanan 'e-okul modülü' üzerinden bilgi giriş işlemlerini, kayıt-kabul şartlarını, program/alan/dal tanıtımlarını takip edebilecekler.

İl/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde il milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında 'Öğrenci Yerleştirme Komisyonları' kurulacak. Uygulama, tüm il merkezleriyle genelge kapsamında kayıt yapılacak birden fazla ortaöğretim kurumunun bulunduğu ilçelerde gerçekleştirilecek.

E-kayıt'tan sorumlu il milli eğitim müdür yardımcısının/şube müdürünün başkanlığında, ilçe milli eğitim şube müdürleri ve ortaöğretim kurumu müdürleriyle bilgilendirme toplantıları yapılarak, başvuru ve kayıtlarda uygulanacak esaslar açıklanacak.

İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri, basın yayın organları aracılığıyla ilgili genel müdürlüklerin web sayfalarındaki bilgilerden de yararlanarak, sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında uygulanan program/alan/dallarla e-kayıt'ın tanıtımını sağlayarak kamuoyunu bilgilendirecek. Ayrıca, okul tanıtım bilgileri il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle okulların web sayfalarında yayınlanacak ve okullarda velilerin görebilecekleri yerlerde ilan edilecek.

Öğrenci Yerleştirme Komisyonları, okulların kayıt bölgeleriyle öğrenci kontenjanlarını, ilgili okul müdürleriyle koordineli olarak belirleyerek, ortaöğretim kurumu müdürlüklerine duyuracak. Kontenjan belirlemesi yapılırken, sınıf mevcutları imkanlar dahilinde 40'ı aşmayacak şekilde planlanacak. Okullar, komisyonca belirlenen kontenjanlarını http://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden programa kaydedecek.''

Aday kayıtları 13-31 Ağustos'ta

Aday kayıtlarının genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 13-31 Ağustos tarihlerinde yapılacağı belirtilen genelgede, kayıt sırasında şunlara dikkat edilmesi istendi:

-Okul müdürlükleri, kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik, adres bilgilerini e-okul sisteminden, TC kimlik numarası ve ilköğretim öğrenci numarasıyla girerek sorgulayıp kontrol edecek.

-Genel liselere aday kayıt işlemleri genel lise müdürlüklerince, meslek lisesi aday kayıt işlemleri meslek lisesi müdürlüklerince yapılacak.

-Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Genel liseye kayıt olacak adayın ikameti, Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca belirlenmiş olan okulun bölgesi sınırları içerisinde ise kaydı yapılacak.

-Meslek liselerine kayıtlarda bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapılacak.

-Adaylar hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacak.

Kontenjan fazlalığı

Aday kontenjanlarının fazla olması durumunda ise meslek liselerine yerleştirme işlemleri, ilköğretim kurumu son 5 yıllık yıl sonu başarı puanları ortalaması, eşitlik halinde tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmesi suretiyle yapılacak.

Genel liselere yerleştirme işlemleri ise ilköğretim kurumu son 5 yıllık yıl sonu başarı puanları ortalaması ve yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilmek suretiyle yapılacak.

Kontenjan fazlası olan diğer öğrenciler ise Öğrenci Yerleştirme Komisyonları'nca öğrencinin ikametine en yakın diğer genel liselere dengeli biçimde dağıtılacak.

Kesin kayıtlar 7-14 Eylül'de tamamlanacak

Aday kayıtlarının tamamlanmasının ardından okul idareleri ve Öğrenci Yerleştirme Komisyonları'nca onaylanacak kayıt listeleri, en geç 7 Eylül'de http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Kesin kayıt işlemleri okul müdürlüklerince 7-14 Eylül'de tamamlanacak.

2012 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile yatılı ilköğretim bölge okulu mezunlarından söz konusu ortaöğretim kurumlarını kazananlardan, kesin kayıtlarında e-kayıt başvurusu şartı aranmayacak.

Sınavsız öğrenci alan liselerde görev yapan yönetici, öğretmen ve diğer personelin çocuklarının yeni kayıtları da istemeleri halinde ikamet adreslerine bakılmaksızın görevli oldukları okullara yapılabilecek.

Kontenjan olması durumunda çocuğunu, kardeşinin öğrenim gördüğü veya çalıştığı iş yerinin yakınındaki okula kaydetmek isteyen velilerin talepleri de değerlendirilecek.

Terör saldırıları sonucu şehit olan ya da malul duruma düşen öğretmenlerin çocukları, şehit, malul ve muharip gazi çocuklarıyla özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, durumlarını belgelendirmeleri ve istemeleri halinde istedikleri genel lise veya meslek liselerine kayıt yaptırabilecek.

Gereksiz belge istenmeyecek

Mazeretleri nedeniyle 13-31 Ağustos tarihleri arasında aday kayıtlarını yaptıramayanların mağdur olmamaları için yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan valiliklerce belirlenecek takvim çerçevesinde, belirtilen esaslar doğrultusunda, Öğrenci Yerleştirme Komisyonları'nca genel liselere veya meslek liselerine kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürülecek.

İlköğretimden mezun tüm öğrencilerin örgün ortaöğretime kaydedilmeleri için gerekli bilgilendirme ve rehberlik yapılacak. Öğrenci ve velilerden kayıt sırasında hiçbir surette kayıt parası veya bağış adı altında para alınmayacak, gereksiz belge istenilmeyecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.