banner

SYSS: Stressiz yeni sınav sistemi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni üniversite sınav sisteminde vurguyu öğrenciyi strese sokmayacak bir sınav üzerine yaptı. Öğrenciler bir yıl içinde yapılacak birden fazla sınavdan istediğine girecek. Uygulama ise 2014 sonunda

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, üniversiteye giriş sisteminin yeniden yapılandırılacağını belirterek, "Amacımız üniversiteye giriş sistemiyle öğrenci neyi biliyor bunu ölçmek değil, aslında lisede aldığı temel yetkinlikleri ölçmeye ağırlık veren bir sistem. 2014 sonuna kadar üniversiteye giriş sistemi tamamen değişecek" dedi. Bakan Ergün, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda eğitim sistemini yeniden düzenleyecek kararlarını açıkladı.

 Üniversiteye giriş sistemi yeniden yapılandırılacak. Öğrenciyi strese sokmayan, senede birden fazla periyotlarla yapılabilen, öğrencinin dilediğine katılabildiği sınavlara dönüştürülecek. Öğrencinin neyi bildiğini ölçmek yerine lisede aldığı temel yetkinlikleri ölçmeye ağırlık veren bir sistem kurulacak. Bir tür olgunluk sınavı getirilecek.

 TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte gerçekleştireceği eğitim müfredatına uygun, dijital içerikler hazırlayacak. Bu içeriklerde videolar, ses dosyaları ve interaktif ortamlarla desteklenmiş Z kitaplar (zenginleştirilmiş kitap) hazırlanacak. Türkiye'nin en iyi öğretmenleri tarafından verilen dersler, video ortamında öğrencilerin tamamına FATİH projesiyle tabletlerden sunulacak. Bu yöntemlerle, Ağrı'daki bir çocukla Ankara'nın, İstanbul'un en iyi okulundaki çocuk için fırsat eşitliğinin sağlanması amaçlanacak.

 TÜBİTAK'ın, YÖK'le işbirliği yaparak kuracağı sistemle Hakkâri'deki üniversiteli interaktif olarak Boğaziçi Üniversitesi'ndeki hocanın dersini izleyebilecek.

 Eğitim müfredatı bilimsel veriler ışığında yenilecek. Yoğun bilgi programı yerine analitik düşünmeyi ve sorgulamayı öğreten bir yapıya dönüştürülecek. Dürüst, güvenilir, çalışkan, kendine güvenen, analitik düşünebilen, problem çözebilen, projeler ürütebilmeyi öğreten temel eğitim sunulacak.

 Yabancı dil eğitiminde alternatif modelleri tasarlanacak. Gramer ve kelime öğretimi modeli yerini, pratik, hayatın içinden, animasyonlarla desteklenen dil eğitim metoduna bırakacak.

(kaynak sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.