banner

Üniversite öğrencilerinden ‘hazırlık sınıfı’ karşıtı eylem
Anadolu Üniversitesi öğrencileri yeniden eylemde

Öğrenciler, yaklaşık iki ay önce yaptıkları eylemden sonra üniversite yönetimince verilen sözlerin yerine getirilmediğini iddia ederek, yeniden eylem kararı aldı

Anadolu Üniversitesi'nde (AÜ), İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileri, sınavlarda başarısız oldukları gerekçesiyle yaklaşık iki ay önce yaptıkları eylemin ardından üniversite yönetiminin verdiği sözleri yerine getirmediğini iddia ederek, yeniden eylem kararı aldı.Rektörlük önünde toplanan ve ''Çin Seddi'ni geçtik, hazırlığı geçemedik'', ''Verilen sözler tutulsun'' yazılı pankartlar bulunan öğrenciler, bir süre slogan attı.

Daha sonra grup adına açıklama yapan Kadir Demir, Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencileri olarak yaklaşık iki ay önce sınavlarda başarısız oldukları ve mevcut sistemin değişmesi talebiyle iki hafta süren eylem yaptıklarını hatırlattı.

Bu eylem sonucu Rektör Yardımcısı Meryem Akoğlan Kozak'tan hazırlık sınıfını geçme sözü aldıklarını dile getiren Demir, şöyle konuştu:

''Bu sözün ardından AÜ Senatosu toplandı ve hazırlıkla ilgili bir dizi kararlar aldı. Senatoda alınan kararlar, üniversitenin web sitesinde yayınlandı ve öğrenci mağduriyetlerinin çoğu giderilmiş gözüküyordu. Kararı sitede gören öğrencilerin çoğu üniversiteye güvenerek bir sonraki gün yapılacak sınava girmedi. Ancak kararların üniversitenin internet sitesinde yayınlanmasından bir gün sonra sitedeki kararların bir kısmı değiştirildi ve bölümü yüzde 30 İngilizce olanlar için alınan karara, 'Bu karar 2013-2014 yılından itibaren geçerlidir' ve 'Bu kararın YÖK'e sunulmasına' ibaresi eklendi. Bir günde değişen maddeler, öğrencilerin kararı görüp sınava girmemeleri gibi daha çok mağduriyet yarattı.''

Demir, mağduriyetin giderilmesi konusunda karar çıkmaması yüzünden 2 Eylül'de tekrar çadır kurarak Rektörlük önünde eyleme başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.