banner

4+4+4 öğretmenleri de mağdur etti
Eğitim sistemindeki değişikliğin ardından tartışmalar devam ederken, okulları ortaokula veya İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülen norm kadro fazlası ilkokul öğretmenlerinin atama çilesi artarak devam ediyor.

ogretmen istekleri4+4+4 nedeniyle öğretmenler, kademeli eğitim ile norm fazlası durumuna düştü. Ülke genelinde her eğitim bölgesinde 2 okul İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürüldü. Bu dönüşüm daha çok İstanbul ve Bölge illerinde gerçekleştiriliyor. Eğitim-Sen’in verilerine göre bu dönüşüm sonucu 50 bin, Milli Eğitim Bakanlığı’na göre ise 29 bin dolayında öğretmen norm kadrosu fazlası. Bu rakam ilkokul öğretmenleri arasında yüzde 20’ye, yani her beş öğretmenden birine karşılık geliyor. 60 ila 72 ay arasında 600 bin çocuğun okula kayıt yaptıracağı düşünüldüğünde öğrencilerin öğretmensiz kalması söz konusu.

Atama ve yer değiştirmelerde tercih sayısının 25’ten 5’e düşürülmesi ve okullardaki ihtiyaçların henüz belirsizliğini koruması öğretmenleri düşündürüyor. Bulundukları eğitim bölgelerinde norm fazlası konumda bulunan öğretmenlerden sadece yüzde 50’sinin tayinleri gerçekleşmiş durumda. Tayinleri yapılamamış öğretmenler endişe içinde bekleyişlerini sürdürüyor.

Altyapısı hazırlanmadı

4+4+4 sistemi ile ilgili sendikaların görüşleri alınmadan ve altyapısı hazırlanmadan uygulanmaya konmasının kaosa yol açacağı eleştirilerinin sonuçları ortaya çıkmaya başlamış durumda. Okulları kapanan öğrencilerin yeni okul arayışlarının yanı sıra, okula başlama yaşının bir yıl düşürülmesiyle ortaya çıkan sınıf eksiklikleri, aynı sınıfta okuyan öğrencilerdeki ciddi yaş farklılıkları, velilerin rapor peşinde koşmaları ve tayin bekleyen öğretmenlerin durumu eğitimin sorunlarını giderek daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Öğretmenler sürgüne

Ankara’nın Mamak İlçesi’nde bulunan Misket İlköğretim Okulu da, velilerin itirazlarına rağmen ortaokula dönüştürülen okullardan biri. Mamak’ta dört eğitim bölgesi bulunuyor. Öncelikle öğretmenler kendi eğitim bölgelerine tayin isteme hakkına sahipler. Misket İlköğretim Okulu’nun ortaokula dönüştürülmesiyle yedi öğretmen norm fazlalılığından okulsuz kaldı. Öğretmenler, tayin döneminde öncelikle beş tercih haklarını kullanarak tayin istediler. Sadece iki öğretmenin tayinleri yapılabildi.

‘Öğrencilerime kavuşmak istiyorum’

Adını vermek istemeyen bir kadın öğretmen, il içi tayin isteğinde bulunmasına rağmen tayini çıkmayanlardan sadece biri. “Bulunduğum eğitim bölgesinde ulaşımı gözeterek tayin isteğinde bulundum atamalar bitti ama tayinim çıkmadı. Hiçbir açıklama yapılmıyor” diyerek, endişelerini dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ve ilçeden herhangi bir açıklama yapılmamasına bir anlam veremediğinin altını çizen öğretmen, atamasının son anda uzak yerlere yapabileceği endişesi taşıdığını ifade etti.

Atamalarda önceliğin eğitim bölgesi olduğunu kaydeden öğretmen, açık yoksa ilçe bazında, yine açık olmaması halinde il bazında tayin yapılmasının öğretmenleri endişelendirdiğini kaydetti. Öğretmen, görevlendirmelerin sadece bir yıllığına yapıldığını belirterek, yeniden tayin istemek durumunda kalacaklarını dile getirdi. Bakanlık tarafından adlarının “Temel Eğitim Öğretmeni” olarak değiştirildiğini kaydeden öğretmen, “Tayinim yapılarak, Ankara’da kalmak ve bir an önce öğrencilerime kavuşmak istiyorum” dedi.

(evrensel)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.