banner

Dinçer: Okullarımızın seviyesini eşitleyeceğiz
Sabah Gazetesi’nden Nazlı Ilıcak’ın Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’le Kırgızistan dönüşü yaptığı röportajdan

"Her okul Anadolu lisesi, her okul Fen lisesi olacak" diyen Dinçer, yeni sisteme geçişte sadece İstanbul, Urfa, Ankara, Adana, Mersin, Diyarbakır, Batman, Bayburt, Bursa ve İzmir'de alt yapı eksikliği olduğunu belirtti.

Kırgızistan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni sisteme geçişte sadece İstanbul, Urfa, Ankara, Adana, Mersin, Diyarbakır, Batman, Bayburt, Bursa ve İzmir'de alt yapı eksikliği olduğunu söyledi. Eş durumundan yılda 40-50 bin öğretmenin yer değiştirdiğini, bundan eğitimin olumsuz etkilendiğini de belirten Dinçer, şunları söyledi: "Talepler daha çok Doğu'dan Batı'ya geliyor; bu durumda Doğu'da öğretmen açığı ortaya çıkıyor. Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlıklarıyla görüştük. Biz, eş durumundan atama yapmadan önce, onlar ağustos ayının başında, kendi mensuplarının tayinini gerçekleştirecekler. Talep, en fazla asker, hâkim, savcı ve kaymakam eşlerinden kaynaklanıyor. Bu önlem sayesinde, mağduriyetler büyük ölçüde önlenecek. Biz Milli Eğitim'de eş durumundan atamaları yılda bir kere ve sadece ağustos ayında yapmaya kararlıyız." Ömer Dinçer, öğretmenlerin yanı sıra, öğrencilerin çok iyi bir eğitim almasına odaklandıklarını hatırlattı. Küçük yaşta çocukların ilköğretime başlaması konusunda ise şöyle dedi: "Eskiden 31 Aralık itibarıyla 72 ayı dolduranların okula başlama mecburiyeti vardı. Bu durumda, -geriye gidin- 30 Eylül'de bir çok çocuk okula başlarken zaten 69 aylık oluyordu. Bizim yaptığımız, sadece 3 ay geriye çekmek: Artık, 31 Aralık itibariyle 69 ayını dolduranlar ilköğretime başlamak mecburiyetinde. Bu çocuklar 30 Eylül'de 66 aylık. Avrupa Birliği'nde 15 ülkede çocuklar 60 aydan itibaren zorunlu eğitim alıyor, bunu da unutmayalım." Dinçer, yalnız 10 ilimizde alt yapı noksanı olduğunu belirtti, "Bunlar, İstanbul, Urfa, Ankara, Adana, Mersin, Diyarbakır, Batman, Bayburt, Bursa, İzmir. Diğerlerinde sıkıntı yok" dedi. Çocukların küçük yaşta müfredatı takipte zorlanacağı iddiasına karşı Dinçer, kitapların içeriğini değiştirdiklerini, birinci sınıfta ders saatlerini azalttıklarını, artık 2 ay sonra okuma-yazma öğrenilecek diye bir zorunluluğun kalmadığını söyledi. Dinçer seçmeli derslerle ilgili şu bilgileri verdi:

SEÇMELİ DERSLER

"Ortaokulda haftada 8 saat seçmeli ders olacak. 6 kategori mevcut. 1) Dil ve Anlatım... Burada daha çok kitap okunacak; kitap analizi yapılacak. Hitabet, belagat, yerel dil ve lehçeler öğretilecek. 2) Din öğretimi... a) Kur'an, b) Peygamber hayatı, c) Temel dini bilgiler; bu dersler, talebe göre ya Müslüman, ya Hıristiyan, ya da Musevilere hitap edecek. Herkes isteğine göre dininin itikadını, ibadetini ve ahlâkını öğrenecek. 3) Güzel Sanatlar... (Müzik, resim, plastik sanatlar), 4) Spor... (Beden eğitimi zorunlu ama, diğer spor dalları seçmeli.) 5-6) Uygulamalı Fen Bilimleri; Hukuk, adalet konuları; Çevre; Teknoloji; Tasarım vs..." Ömer Dinçer, sadece Kuran dersinde kızların başını kapatabileceğini belirtti. Ayrıca, temel dini bilgileri seçen Müslümanlar, namaz kılmayı da okulda uygulamalı olarak öğrenecekler. Dinçer'in hedefinde, SBS'yi (Seviye Belirleme Sınavı) kaldırmak, YGS'yi (Yükseköğretime Giriş Sınavı) birden fazla düzenlemek, böylece üniversiteye en başarılı sonuçla müracaat imkânını gençlere vermek ve dershaneye ihtiyacı azaltmak var. Kamu okullarının eğitim düzeyini yükseltmek için önümüzdeki 2-3 sene zarfında yılda 50 bin yeni öğretmen istihdam etmeyi planlıyor. Bu durumda, okullar arasındaki seviye farklılıkları ortadan kalkacak. Her bir okul Anadolu lisesi, her bir okul Fen lisesi olacak. Ayrıca zaman içinde yabancı özel okulların da orta kısmının tekrar açılması düşünülüyor. Bu konuda henüz kesin karar verilmiş değil.(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.