banner

Adam olacak çocuk kornerden attığı kafa golünden belli olur
Hürriyet Gazetesi’nden Yılmaz Özdil’in bugünkü yazısı

Beş yaşındaki bebelerin okula başlama kriterleri açıklandı, topu beş kere sektiren başlayabilirmiş.

*

Rövaşata atabiliyorsa...

Direkt üniversiteye.

*

- Bizim oğlan Anadolu lisesine girecekti ama ofsayta yakalandı.

- Sorma kardeş... Bizim kız da fen lisesini penaltılarla kaçırdı.

*

Bu mantığa göre, Maradona’nın Harvard’ı bitirmesi lazımdı.

*

Bir diğer kritere göre...

Sesleri ayırt etmesi, tanıması yeterliymiş.

- Hav hav.

- Köpek.

- Miyavvv.

- Eşek.

- Bu henüz küçük, seneye gelsin.

*

Kitaplara bakarak, okuyormuş gibi yapıyorsa, tamammış... Zaten ne demişti Milli Eğitim Bakanımız? “Kuran-ı Kerim öğreteceğiz, Arapça öğretmeyeceğiz, Türkçe okur gibi okutacağız, okuyanlar okurlar, anlamazlar, biz de öyle yapacağız” demişti... E daha ne yani?

*

Tek ayak üstünde durma kriteri de var. Tek ayak üstünde durabiliyorsa, okula başlamaması için sebep yokmuş... Bazı münafıklar, eğitime cezayla başlıyorlar filan diyor ama, bence en faydalı kriter bu... Çünkü, sınıflar 100’er kişi olacağı için, anca tek ayak üstünde durarak sığabilirler. Aslında, duvarda yürüme kriteri olsa, daha iyi, 200’er kişi bile okuyabilirler.

*

En bilimsel bulduğum kriter ise, öne doğru yuvarlanma, takla atma kriteri... Takla at bakiiim denince, takla atıyorsa, okula başlamak için yeterli vasıflara sahip olduğu anlaşılıyormuş.

*

Ki, takla at denince bunların önünde takla atıyorsa... Bırak öğrenci olmayı, İçişleri Bakanlığı kriterlerine göre “seçmen” bile olabilir bebeler!

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.