banner
banner
banner

Dört dörtlük dert
Milliyet Gazetesi Yazarı Melih Aşık’ın bugünkü yazısından

AKP Milletvekili Ali Boğa, önce imam hatip ortaokullarına yapılan kayıtların yetersizliğinden yakınmış. Peşinden şöyle konuşmuş:

“Bütün okulları imam hatip okulu yapma şansını elde etmiş durumdayız. 4+4+4’ten sonra Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatının seçmeli ders olmasından sonra bu şansımız var...”

Bu sözler abartılı gelebilir... Evet. Kuran, Siyer (peygamberin hayatı) gibi dersleri almak zorunlu değil, bu dersler seçmeli. Ancak pratikte durum çok farklı... Nasıl mı?

Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e göre seçmeli ders haftada 8 saat verilecek.

Öğrenci seçmeli olarak müzik, resim, teknoloji, güzel sanatlar, hukuk, çevre, tasarım gibi dersler alabilecek.

Ancak Bakan Dinçer bir seçmeli dersin yapılabilmesi için en az 12 öğrenci gerektiğini söylüyor...

Her seçmeli derse 12 öğrenci nasıl bulunacak? İkincisi... Ülkenin dört bir yanında ana konularda öğretmen sıkıntısı çekilirken seçmeli müzik, resim, hukuk, tasarım gibi dersleri verecek öğretmenleri nasıl bulacaksınız?

Elbet bulamayacaksınız...

Peki istediği seçmeli derse giremeyen öğrenci ne yapacak? Haftada 8 saat boş mu oturacak?

Bir eğitimci anlatıyor:

- Bir öğrencinin istediği seçmeli ders mümkün değilse veya öğretmeni yoksa biz o öğrenciyi var olan seçmeli derslere yönlendiririz...

Yani eğer seçmeli müzik dersine yeterli öğrenci veya öğretmen yoksa, o öğrenciye hadi çocuğum sen din dersine denilecek...

Milletvekili Ali Boğa işte bu duruma dayanarak bütün okuları imam hatip yapma şansını yakaladık diyor...

Ne şans değil mi?

Bu muhterem bu arada torununu Fransız okuluna yazdırmış... Demek imam olmayı kendi ailesi açısından şans saymıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.