banner
banner
banner

Ara sınıflar birleştiriliyor
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü birinci sınıfları rahatlatmak, şube sayısını arttırmak için ara sınıfları birleştirecek. Böylece birinci sınıfları 60’a çekmeye çalışırken, ara sınıfları kalabalıklaştıracak.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü okulların açılmasına iki hafta kala birinci sınıflarda mevcudun 100’ü aşacağı senaryosunu görünce, çareyi ara sınıflarda arayacak. Eğer kötü senaryo gerçek olur, öngörülen 373 bin öğrenci devlet okullarına başlarsa kalabalık birinci sınıfların olmaması için 2,3 ve 4’üncü sınıflarda birleşmeler olabilir. Bu durumda 40’ar kişilik 3 tane 2’inci sınıf varsa ikisi birleştirilecek ya da dağıtılacak. Bu durumda birinci sınıflar rahatlatılmaya çalışırken, ara sınıflar bu fedakarlığı gösterirken daha kalabalık sınıflarda eğitim görecek. Senaryoyu doğrulayan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Ne kadar öğrenci okula gelecek tam bilemiyoruz. Bütün planlarımızı, alt yapımızı öğrenciler gelecekmiş gibi yapıyoruz. Geçen yılki birinci sınıfların kapasitesini arttırıyoruz. Bu olursa sınıf mevcudumuz 100’ü bile aşabilir. Bu durumda da diğer ara sınıfları birleştirebiliriz. Onların mevcutlarını 40, 50 ya da daha fazla yapabiliriz. Ara sınıfların 3-5’ini birleştirmekten başka çaremiz kalmayabilir. Birinci sınıfları hiç değilse bu durumda 55-60’a çekeriz. En pratiği bu. Neden böyle yapıyoruz? Çünkü, her sınıf seviyesinde artış yok. Sadece birinci sınıfta var. Yönetim idare olarak bunu dağıtmalı” dedi.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.