banner

Öğretmen olmak zorlaşacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni çalışmasına göre, önce eğitim fakültelerinin puanları yükseltilecek. Öğretmen olmak isteyen liseliler, sınavdan önce mülakata girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalışmalar yürüttüğü, Ulusal Öğretmen Stratejisi'nde öğretmenlik mesleğine ilişkin önemli değişiklikler gündemde.

Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre, hazırlanan çalışma kapsamında bakanlık, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile ortak bir çalışma yürüttü. Bu çalışma sonucunda artık her isteyen öğretmen olamayacak. Önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilmesi planlanan uygulamada, eğitim fakültelerinin puanları yükseltilecek.

Eğitim fakültelerinin puanlarının yükseltilmesinin yanı sıra liselerde öğretmen olmak isteyen öğrencilere hem üniversitede, hem de lisede rehber öğretmen tarafından danışma hizmeti verilecek.

Öğrenciler, rehber öğretmenler veya üniversite tarafından mülakata alınacak. Öğrencinin, öğretmenliğe yatkınlığı varsa buna göre öğretmenlik mesleğine yönlendirilecek.

ÇALIŞMANIN KÜNYESİ

Model, Finlandiya'dan alındı

Amaç, mesleğe kalite ve saygınlık kazandırmak

Eğitim fakültelerinin puanları yükseltilecek

Liseden itibaren mesleğe yönlendirme yapılacak

Öğretmen olmak isteyen liseli mülakata alınacak

Çalışma 2013'te hayata geçirilecek

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.