banner

MEB'den binlerce öğrenciyi ilgilendiren açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB), ''Okullarda Sinsi Tehlike-Çocuklarımız Kimlere Emanet'' haberine ilişkin açıklama yaptı.

MEB’den yapılan açıklamada, ''Haberde yer verilen sabıka kaydının oluşabilmesi için arşiv kaydının bulunması gerekmektedir. Yönetmelik maddelerinde de belirtildiği gibi arşiv kaydı bulunanların okullarda kantin gibi yerleri işletmek ve çalışmak üzere istihdam edilmesi mümkün değildir'' ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın açıklamasında, söz konusu haberde, ''Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Okul Aile Birliği Yönetmeliği sinsi bir tehlikeyi beraberinde getirdi. Yeni yönetmeliğe göre, cinsel istismarda bulunmak, uyuşturucu satmak, hırsızlık yapmak gibi suçlardan hakkında dava açılan kişiler, dava henüz sonuçlanmadığı için okullarda görev yapabilecek'' iddialarına yer verildiği hatırlatıldı.

İddiaların tamamıyla gerçek dışı olduğu vurgulanan açıklamada, kasıtlı bir biçimde Bakanlığı, kamuoyunda töhmet altında bırakma amacının güdüldüğü belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'nin 9 Şubat 2012 tarihinde yenilenerek yürürlüğe girdiği anımsatılan açıklamada, yönetmelikle suç işleyen kişilerin okullarda çalışmasının önüne geçildiğine savunuldu.

Açıklamada, yönetmeliğin, ''Kiralama usulü ve işlemleri'' başlıklı 20. maddesi ile sözleşmenin feshi, iptali ve kiralanan yerlerin tahliyesi başlıklı 22. maddesinde, okullarda kantin ve benzeri yerleri işleteceklerin ve çalışanların herhangi bir suç işlememiş olmasının açık bir şekilde düzenlendiği hatırlatıldı.

Bu maddeler incelendiğinde, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda memur olma şartlarından biri olan hükmün aynısının kantinciler ve okullar bünyesinde faaliyet gösteren diğer işletme sahibi ve çalışanları için de arandığının görüleceği kaydedilen açıklama şöyle:

''Bu maddeleri biraz daha açmak gerekirse, söz konusu yönetmeliğin 20/6 fıkrasında 'kantinlerde, alanlarında...istihdam edilen kişilerde ilgili mevzuatında belirtilen sürelerde portör muayenesi, adli sicil ve arşiv kaydı vb. evraklar istenir' hükmü vardır. Aynı maddenin 7. fıkrasında ise her yıl kantin işletmecisi faaliyet belgesi ile işletmecinin yanında çalışanların adli sicil ve arşiv kayıtları yenilenir ve birlik yönetimine teslim edilir, hükmü düzenlenmiştir.

Aynı maddenin 11. fıkrasında ise belirtildiği gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesinde düzenlenen hükmün aynısına yer verilerek bu suçlardan mahkum olanların ihalelere katılamayacağı ve okul aile birliklerince kiraya verilen yerlerde istihdam edilemeyecekleri düzenlenmiştir.''

-''Haberin kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açtığı değerlendirilmektedir''-

Herhangi bir suç işledikleri halde henüz adli sicil kaydı bulunmayanların, okullarda çalıştırılacağına ilişkin iddianın da tamamıyla asılsız olduğuna dikkat çekilen açıklamada, yönetmeliğin 22. maddesinin (c) fıkrasında, ''kiracının veya çalışanların genel ahlaka ve adaba aykırı davranışlarda bulunduğunun inceleme ve soruşturma sonucu tespiti'' halinde sözleşmenin fesh edileceği hükmünün bulunduğu hatırlatıldı.

Ayrıca, yönetmeliği 20. maddesinin (11) sayılı fıkrasında ''5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına veya affa uğramış olsalar bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve düzenin işeyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar... Hırsızlık, dolandırıcılık..., ve aynı kanununun Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar başlıklı ikinci kısmının altıncı bölümünde düzenlenen maddelerdeki suçlardan mahkum olanlar ihalelere katılamazlar ve istihdam edilemezler'' hükmünde sayılan suçların tamamına yakınının tutuklu yargılanmayı gerektirdiği kaydedildi.

Belirtilen kişilerin serbest bir biçimde, sayılan yerlerde çalışmasının mümkün görünmediği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

''Kaldı ki haberde yer verilen sabıka kaydının oluşabilmesi için arşiv kaydının bulunması gerekmektedir. Yukarıda yer verilen yönetmelik maddelerinde de belirtildiği gibi arşiv kaydı bulunanların okullarda kantin gibi yerleri işletmek ve çalışmak üzere istihdam edilmesi mümkün değildir. Bunlara ilaveten Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği de Taşıma İşlerinde Çalışanlar başlıklı 8/d fıkrasında Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'ne benzer şekilde sabıkalı kişilerin buralarda çalışmasını önlemektedir.

Gerçek dışı iddialarla dolu söz konusu haberin kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açtığı değerlendirilmektedir.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.