banner

UNESCO'dan eğitime küresel destek
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, eğitim konusunda küresel bir girişim başlatma kararı aldı. Söz konusu girişim, “Önce Eğitim” sloganıyla, 67. BM Genel Kurulu sırasında 26 Eylül’de New York’ta törenle başlatılacak.

Girişimin eşgüdümünü yapan UNESCO’daki kaynaklardan sağlanan bilgilere göre, “Önce Eğitim” girişiminin ana hedefleri, eğitimin siyasi profilinin yükseltilmesini savunmak, bunun için destek toplamak, eğitim için ilave fon yaratmak olarak tespit edildi.

Bu hedefler doğrultusunda tespit edilen öncelik alanları, her çocuğun okula yerleşmesini sağlamak; marjinalleşen gruplara odaklanmak ve eşitsizliği azaltmak; öğretimde kaliteyi iyileştirmek; bu çerçevede temel becerileri güçlendirmeye ve ömür boyu eğitime önem vermek; küresel yurttaşlığı güçlendirmek; bu bağlamda barış kültürü ve insan hakları eğitimine eğilmek olarak belirlendi.

Girişimin Yönlendirme Komitesinin Başkanlığını Ban bizzat yapacak. İcra Sekreterliğini ise UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova yürütecek.

Yönlendirme Komitesi’nin üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

Ban Ki-mun (BM Genel Sekreteri), İrina Bokova (UNESCO Genel Direktörü), Gordon Brown (BMGS Özel Temsilcisi), Helen Klark (UNDP), Anthony Lake (UNICEF), Babatunde Osotimehin (UNFPA), Michelle Bachelet (UN Women), Jim Yong Kim (World Bank), Carol Bellamy (Global Partnership for Education) Susan Hopgood (Education International), Camilla Croso (Global Campaign for Education), Bill Green (Accenture), Chernor Bah (Youth Advocate), Archbishop Desmond Tutu, Sheikha Mozah (Katar Emirinin eşi), Ağa Han.

Ban, bu yıl başlayan dört yıllık ikinci görev döneminin birkaç öncelikli odak noktasından birini “eğitim” olarak tespit etmişti. BM Genel Sekreteri, bu kararına bir hatırasının ilham verdiğini belirterek, “Kişisel olarak, eğitimin gücü konusundaki ilk anısının, Kore Savaşı’ndan sonra okul olmadığından öğrenci olarak bir ağacın altında toplandıklarında ellerinde sadece UNESCO’nun bağışladığı bir ders kitabı olduğunu hatırlaması olduğunu” söyledi.

UNESCO’nun son dönemde eğitimin gelişmenin temel boyutlarından biri olarak benimsenmesi için yaptığı ısrarlı girişimlerden etkilendiğini ifade eden Ban, BM Binyıl Hedefleri çerçevesinde eğitimde 2015 hedeflerinin gerisinde kalınmasının küresel ekonomi ve gelişme bakımından yarattığı endişeyi de dikkate aldığını belirtti.

Ban, “Önce Eğitim” girişimine destek toplamak için hükümetler ve sektör nezdinde girişimlere başladı. 2013 Davos Toplantısı sırasında bu çerçevede bir faaliyet düzenlenmesi de planlanıyor.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.