banner

İTO: Dershaneleri kanun zoruyla kapatmak doğru değil
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, son zamanlarda gündemde olan dershanelerin kanun zoruyla kapatılmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

İstanbul Ticaret Odası Meclisi eylül toplantısında konuşan Yalçıntaş, "Dershaneleri kanun zoruyla değil ama artık işlevleri ile faydaları kalmadığından ve örgün eğitimde verilen eğitim her çevreye yeterli hale geldiğinden dolayı kendi kendilerine kapanmalarını sağlayacak güzel bir eğitim sistemine geçmek artık zorunludur." dedi. Dershanelerden en çok yararlanan kesimin orta sınıf olduğunu belirten Yalçıntaş, "Durumu iyi olanlar zaten çocuklarına özel öğretmen tutuyor. Ama özel ders alamayacak olanlar ne yazık ki okulda alamadıkları eğitimi, dershanelerle kapatmaya çalışıyor. Ben Türkiye'nin bu dershane meselesini de eğitim kalitesini artırarak çözüme kavuşturacağına inanıyorum." şeklinde konuştu. Yalçıntaş dershanelerin kapatılması durumunda 'merdivenaltı' dershanelerin yaygınlaşmasından endişe ettiğini de dile getirdi. Ayrıca Yalçıntaş dershaneleri kapatmadan önce eğitim reformunun gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, "2023'te ilk 10 ekonomi arasında yer almak isteyen bir ülkeye bu eğitim sistemi yeterli gelmiyor. Bunun çabucak değiştirilmesi, çalışan, üreten bir yeni neslin yetişmesi gerekli." ifadelerini kullandı.

Yalçıntaş konuşmasına 17 Eylül'de Yassıada'da idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını anarak başladı. Yalçıntaş, "İTO 27 Mayıs darbesinden tam 2 ay evvel Adnan Menderes'i ağırlamıştı. Orada rahmetli Menderes, Türk ekonomisinin gelişmesinde özel sektöre düşen vazifelerden bahsetmişti. Menderes, ülkenin sıcaktan kavrulan bir toprak gibi yatırımlara muhtaç olduğundan bahsetmişti. Ama ömrü vefa etmedi. Onu rahmetle anıyorum." ifadelerini kullandı. Yalçıntaş, yüzde 4'lük büyüme hedefinin tehlikeye girdiğini belirtirken, Merkez Bankası'nı sıkı para politikalarından vazgeçmeye çağırdı. Piyasaya biraz daha fazla para sürülmesi, faizlerin birazcık daha düşürülmesi gerektiğini belirten Yalçıntaş, bu şekilde yıl sonu büyümenin yüzde 4 seviyesine yaklaştırılabileceğini kaydetti.(zaman)

Zaman Gazetesi’nden Atilla Yayla’nın bugünkü yazısı

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.