banner

50 bin öğretmen ataması daha yapılmalı
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yıl sonuna kadar 50 bin öğretmen atamasının daha yapılması gerektiğini savundu.

İsmail Koncuk, yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 4+4+4 sisteminin, hem öğretmenleri hem de milyonlarca öğrenci ve aileyi etkileyeceğini belirtti. Bu eğitim-öğretim yılının, endişeler dikkate alınmadan ihdas edilen bu sistemin getirdiği birçok sorunla başlayacağını öne süren Koncuk, en önemli sorunlardan birinin okula başlama yaşının öne çekilmesi olduğunu iddia etti. Bu durumun sınıf mevcutlarını da artırdığını, ilkokul birinci sınıflarda yığılma olduğunu savunan Koncuk, “Bu sistemle özellikle Büyükşehirlerde bazı okullarda sınıf mevcutları 70-80 olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı 11 bin 536 yeni derslik yapıldığını açıkladı. Eğitim-öğretimin ihtiyaçları ve ilkokula başlayan öğrenci sayısının arttığı düşünüldüğünde, 11 bin derslik hangi yaraya merhem olacak?” ifadelerini kullandı.

Öğretmen maaşları geriledi

Yeni atamaların, ülkenin öğretmen ihtiyacını karşılamaya yetmediğine işaret eden Türk Eğitim-Sen Başkanı Koncuk, yıl sonuna kadar 50 bin öğretmen ataması daha yapılması gerektiğini belirtti. Öğretmen sayısı ve ihtiyacının fazla olması göz önünde bulundurularak atamalarının yılda iki kez yapılması gerektiğini ifade eden Koncuk, ücretli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasını, tüm öğretmenlerin kadrolu görev yapmasını, özür grubu tayinlerinin yılda iki kez gerçekleştirilmesini ve il-ilçe emrinin geri getirilmesi istedi.

Türkiye’de özellikle okul öncesi eğitimde ve ortaöğretimde okullaşma oranlarının çok az olduğuna işaret eden Koncuk, “Ailelerin çocuklarını okula gönderme noktasında esnek bırakılması, okul öncesi eğitime ilgiyi azaltacaktır” görüşünü savundu.

Türkiye’deki eğitim çalışanlarının dünyadaki meslektaşlarına göre daha az kazandığını ifade eden Koncuk, öğretmen maaşlarının yıllık 11 bin 800 dolar ile 13 bin 800 dolar arasında değiştiğini, bugün kamudaki en düşük memur maaşı seviyesine gerilediğini belirtti.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.