banner

Depremzede Dilek, azmetti tıp fakültesini kazandı
Van depreminde evleri büyük hasar gören Çiçekal ailesinin 9 çocuğundan en küçüğü olan Dilek, yaşadıkları büyük sıkıntılara rağmen büyük bir azimle çalışarak tıp fakültesine girmeye hak kazandı

Okulları kullanılamaz hale geldiği için Bitlis'in Tatvan ilçesine giderek lise öğrenimini tamamlayan 19 yaşındaki genç kız, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı.

Dilek Çiçekal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van depreminde, merkeze bağlı Alaköy'de yaşadıkları evlerinin büyük hasar gördüğünü söyledi.

Depremi yaşadığında lise son sınıfta öğrenim gördüğünü belirten Çiçekal, okulları yıkıldığı için bu süreçte lise eğitimine bir ay ara vermek zorunda kaldığını ifade etti.

Bu süreçte depremde zarar gören yerleşim yerlerine giderek, yardım çalışmalarına katıldığını anlatan Çiçekal, ''Bakan Erdoğan Bayraktar ile bu çalışmalar sırasında tanıştım. Kendisine liseye devam ederek, üniversiteyi kazanma sözü verdim. Bayraktar, 'Tıp fakültesini kazan, yardıma muhtaç insanların umudu ol' dedi. Bakanımıza verdiğim sözü zor da olsa yerine getirdim. Çok mutluyum'' diye konuştu.

''Ailemin umudu oldum''

Genç kız, ailesinin hayvancılıkla uğraştığını ve şu anda koyteynerda yaşadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Ailenin en küçüğüyüm ve okuyan tek çocuğuyum. Hayvancılıkla uğraşan ailem, zaten zor geçiniyordu. Okuyup, iyi bir meslek sahibi olarak onlara yardım etmek en büyük hayalimdi. Ancak depremi yaşadık, okulum yıkıldı ve beraberinde hayallerim de kayboldu. Ancak köyümüze gelen başta Bakan Bayraktar olmak üzere işinde başarılı insanları gördükçe azmettim. Elimden geleni yaptım. Çoğu lise arkadaşım, henüz mezun bile olmadı. Başka bir şehirde lise eğitimimi tamamladım. Hayatın mücadeleden ibaret olduğunu düşünüyorum. Zorluklar de beni güçlü kıldı. Yaşadığım zor koşullar bana büyük hedefi olan insanların pes etmemesi gerektiğini öğretti.''

Cerrah olmak istiyor

Üniversiteyi kazandığını öğrendikten sonra da Bayraktar'ın kendisini arayarak, tebrik ettiğini belirten Çiçekal, bu kez de kendisinin Bakan'dan eğitim yardımı konusunda söz aldığını söyledi.

Çiçekal, kalp ya da beyin cerrahi olmayı hedeflediğini dile getirerek, Bakan Bayraktar'a verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.