banner
banner
banner

Bugün 17 milyon öğrenci okula gidiyor
Sabah Gazetesi Yazarı Mehmet Barlas’ın bugünkü yazısı

Bugün 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen için 2012-13 EğitimÖğretim yılı başlıyor.

Çocuk değilseniz ya da çocuğunuz yoksa okulların açılması, kent trafiğindeki yoğunlaşma dışında fazla bir şey ifade etmez sizin için.

Sabahın erken saatlerinde aracınızın yanında bir ara duraklayan okul minibüsündeki gözlerinden uyku akan miniklere baktığınızda, belki kendi okul yıllarınızı bile hatırlamazsınız.

Eğitim ve öğretim yıllarından geriye sizde kalanların neler olduğunu hiç düşündünüz mü?

Ailenizin ve öğretmenlerinizin size verdikleri bilgiler ve aşıladıkları değer ölçüleri, birbiri ile çelişiyor muydu?

İnternette dolaşan bir öğüt var ana ve babalara dönük...

Şöyle:

- Çocuğunuzu zengin olması için değil mutlu olması için eğitin. Büyüyünce karşısına çıkan şeylere fiyatlarına göre değil, değerlerine göre ilgi duyar.

İç kaleyi sağlam tutmak

Bu öğüdü okurken öğretim ve eğitim açısından talihli bir insan olduğumu düşündüm.

Okumak, öğrenmek, sorgulamak ve hayata olumlu bakmak gibi olguları hem anne ve babamdan, hem de öğretim yıllarımda karşılaştığım değerli öğretmenlerimden öğrendim.

Tarihin veya edebiyatın ezberlenmesi gereken derslerden öteye, insanın ufkunu geliştiren düşünce ufukları olduklarını onlar öğretti bana.

Bir siyasetçi olan babamın iktidar yıllarını da, cezaevinde geçen dönemlerini de ailece birlikte yaşarken "İç kale"yi, yani ailenizi ve arkadaş çevrenizi sağlam tuttuğunuz takdirde, derin mutluluğunuzu hiç kaybetmeyeceğinizi de öğrendim.

Benim kuşağım zamanın hızlandığı, tarihin neredeyse yıllık değişimlere göre yeniden yazıldığı bir dönemi yaşadı.

Zamanın hızlanması

Okullardaki müfredat programlarında ne internet, ne akıllı telefonlar, ne de Sovyetler'in çökeceği ve Demirperde'nin Avrupa Birliği içinde kalacağı öngörülmüştü...

Okula "Yerli Malı Haftaları"nda fındık, fıstık, meyve taşırken, ne endüstri ürünleri ihracatçısı olacağımızı, ne de alışveriş merkezlerini hayal edebilirdik.

Bugün okula başlayan 17 milyon çocuğumuzun 1 milyon 600 bini 66 aylık ve öğretimdeki ilk günlerini yaşayacak olan minikler.

Yukarıda yazdıklarım onlar için bir anlam ifade etmez.

Eğer talihliyseler onlara da anneleri, babaları ve öğretmenleri dünyayı ve değişimi doğru anlamanın yollarını göstereceklerdir.

Bu zor coğrafyada mutlu olmanın erdemini de ve değerli olanın farkına varmayı da öğreneceklerdir.

17 milyon öğrenci ne demek biliyor musunuz?

Yunanistan'ın tüm nüfusu 11 milyon...

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.