banner

Muammer Yıldız o iddiaları yalanladı
Muammer Yıldız: Yeni eğitim yılı sorunlarla başlamadı

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, yeni eğitim yılının tartışıldığı gibi sorunlarla başlamadığını belirterek, “Okullarımızı yeni sisteme hazırladık, ders kitapları ve altyapısı ile hazırız” diye konuştu. 

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, yeni eğitim öğretim yılını Üsküdar’da bulunan Saffet Çebi İlkokulu’nda gerçekleştirdi. Açılışta okulun öğrencilerinden Aylin Erdem, Atatürk Gülümsedi Öğretmenim şiirini okudu.

Daha sonra Muammer Yıldız bir konuşma yaptı. Yıldız, konuşmasında 4+4+4 sisteminin reform niteliği taşıdığını belirterek, eğitim sisteminin daha demokratik bir hal aldığını vurguladı. Okul yapılarının ve müfredatın da değiştiğini anlatan Yıldız şunları söyledi:

“Avrupa Birliği ve OECD ülkelerinde zorunlu eğitim 11,5-12 yıldır. Türkiye de artık bu standartlara ulaştı. Okullarımızı yeni sisteme hazırladık, ders kitapları alt yapısı ile hazırız. İstanbul’da 4 bin 900 derslik var. Açılan derslikler birinci sınıfların lehine kullanıldı. Okul sayısında ve derslik sayısında artış var, eğitime hazırız bunu herkes böyle bilsin. Yeni eğitim yılı tartışıldığı gibi sorunlarla başlamadı. ”

Aileler seçmeli derslere karışmasın

Okullar Hayat Olsun projesi ile okulların halka açıldığını da belirten Yıldız, “Okullar mahallenin merkezi oluyor, kütüphaneler dijital hale geliyor. Saffet Çebi İlkokulu’nda da dijital kütüphaneden tüm semt sakinleri faydalanabiliyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yapılması gerekenler en iyi seviyede yapıldı. Öğretmenlik bir özveri mesleği ama bütün her şey sevgiyle verilmeli, ancak bu şekilde başarılı oluruz” diye konuştu. 

Konuşmasında seçmeli derslere de değinen İstanbul Milli Eğitim Müdürü, “Veliler seçmeli derslere karışmasınlar, çocuklar istediklerini seçsinler” dedi. 

Geçen yıl 3 birinci sınıf şubesi olan Saffet Çebi İlkokulu’nda bu yıl birinci sınıf sayısı 4’e, öğrenci sayısı da 140’a çıktı. Toplam öğrenci sayısı ise 1034 oldu. Ders saatleri açısından şanslı okullardan olan Saffet Çebi İlkokulu’nda ilk ders zili sabah saat 09.00’da çalıyor. Derslerin bitiş saati ise 15.00. Okulun içinde zenginleştirilmiş kütüphane ve zeka oyunları odası bulunuyor. Bütün birinci sınıflar zeka oyunları dersi alıyor, bu ders kapsamında oynadıkları oyunlar arasında mangala da bulunuyor. 

Okul yaşının öne çekilmesinden memnunum 

64 aylık Ali Sinan Karataş ve Fatmanur Karataş adlı ikizlerin annesi Ayşe Karataş (38), çocuklarının iki yıl kreşe gittiğini belirterek şunları söyledi: “İki yıl kreşe gönderdim çocuklarımı. Yani okumaya aslında 3,5 yaşında başladılar. Anaokulu eğitimi aldıkları için zorlanmadılar okulda. Okula başlama yaşının öne çekilmesinden memnununm” dedi.

Hala ağlıyor

66 aylık oğlu Hakan Karakaya’nın annesi Şermin Karakaya (28) ise, “Okula uyumları kolaylaşsın diye bir hafta önce başladılar ama oğlum hala okula giderken ağlıyor. Beni yanında istiyor. Bilgi açısından her şeyi öğrendi zamanla da alışacak. Okula erken başlaması bence iyi oldu ama çocuğum benimle aynı fikirde değil” diye konuştu. 

Öğretmen hangi biriyle uğraşsın 

Esenyurt’ta bulunan İbrahim Özaydın İlkokulu’nun ise 14 birinci sınıf şubesi var. Sınıflar listede 72 kişi gözükse de öğretmenler bu rakamın önümüzdeki haftalarda 80-85’lere çıkacağını belirtiyor. Sınıfta 61 aydan 72 aylığa kadar öğrenci bulunuyor. Öğretmenler, sınıf mevcudu 85’lere çıktığı taktirde çocukların sırada 4’erli oturacağını söylüyor. İsmini vermek istemeyen bir veli: “80 kişilik sınıfta eğitim mi olur? 4 kişilik sırada oturan bir çocuk nasıl yazı yazabilir, öğretmen hangi biriyle uğraşsın. Bizi görsünler, şartlarımızı iyileştirsinler, geleceğimiz bu çocuklara emanet” dedi.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.