banner

ÖSYM sınavlara 189 milyon lira harcadı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) geçen yıl boyunca yaptığı ve yaklaşık 5,5 milyon adayın katıldığı sınavların maliyeti 189 milyon 922 bin 739 lirayı buldu.

ÖSYM'nin Prof. Dr. Ali Demir başkanlığındaki ilk faaliyet raporu yayımlandı. 2011 ÖSYM Faaliyet Raporu'nda kurum hakkında genel bilgilere, amaç ve hedeflere, faaliyetlere ilişkin bilgilere yer veriliyor.

Raporda, 2012 ve sonrasında gerçekleştirilmesi planlanan hedefler yer alıyor. Adaya odaklı bir yapının amaçlandığı belirtilen raporda, internet üzerinden tüm aday işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi, adaylar üzerinden sınav güvenliği baskısının kaldırılması için teknolojik çözümlerin üretilmesi, sınav standardizasyonun sağlanması ve sınav analizlerinin standardize edilmesiyle aday bilgilendirme sisteminin kurulmasının amaçlandığı kaydedildi.

Elektronik işlevselliğin artırılmasının da amaçlandığı vurgulanan raporda, soru bankası ve elektronik test oluşturma sisteminin gerçekleştirilmesi, sınav evrakının tüm hareketlerini izleyebilen ve geriye doğru hataların kaynağına ulaşmayı mümkün kılan bir sistemin kurulması, elektronik sınav sisteminin oluşturulmasının planlandığına işaret edildi.

Rapora göre, herkes için her yerde olmayı amaçlayan ÖSYM, Türkiye'nin değişik bölgelerinde temsilciliklerin açılması, her ilde bir sınav merkezinin oluşturulması ve uluslararası sınav yapabilmek için girişimlerde bulunmak için çalışacak.

ÖSYM'nin gelir ve gideri

2011 yılında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) , Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Dikey Geçiş Sınavı (DGS), kurum sınavları, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), Jandarma Okullar Komutanlığı Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı (JANU), Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (ALS), Jandarma Okullar Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı (JANA) için adaylardan alınan kılavuz ve sınav ücretleri, ÖSYM'nin parasal kaynağını oluşturdu.

ÖSYM'nin 2011 yılı sonunda geliri 191 milyon 8 bin 224 lira gerçekleşti.

Kurumun 2011 yılı gider bütçesi ise yıl içinde yapılan tüm sınavlarda kullanılan testlerin hazırlanması, gizlilik esasına uyularak soru kitapçıklarının basılması, paketlenmesi, nakliyesi, sınav uygulamalarına ilişkin her türlü organizasyon, sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve adaylara duyurulması gibi cari harcamalarla yatırım harcamalarını kapsıyor.

Merkezin 2011 yılındaki gideri ise 250 milyon 625 bin 181 lira gerçekleşti.

Sınav giderleri

ÖSYM, 2011 yılında gerçekleştirilen sınavlar için toplam 189 milyon 922 bin 739 lira harcamada bulundu. Merkezin yaptığı maliyeti en yüksek sınavları, üniversiteye giriş sınavları oluşturdu.

LYS'nin beş oturumu için 35 milyon 752 bin 420 lira, YGS için ise 32 milyon 399 bin 834 lira harcama yapıldı.

Sınavlarda görevliler için ödenen ücretler 83 milyon 896 bin 188 lira olarak belirlenirken, soru hazırlama ücreti olarak 1 milyon 370 bin 692 lira ödendi.

ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavlar ve giderleri ise şöyle:

''ÜDS- 2 Dönem 2 milyon 461 bin 885 TL, TUS-2 Dönem 500 bin 700 TL, KPDS-2 Dönem 3 milyon 115 bin 677 TL, ALES-2 Dönem 9 milyon 136 bin 684 TL, KPSS-Lisans-4 oturum 16 milyon 740 bin 534 TL, DGS 1 milyon 955 bin 160 TL, diğer sınavlar ve giderleri ise 2 milyon 592 bin 960 TL.''

Soru hazırlama ve denetlemede 700 akademik personel

Raporda ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda kullanılan soru sayılarına da yer verildi. Geçen sene tüm sınavlar için 21 bin 902 soru hazırlandı, 16 bin 783'ü denetimden geçerken, 10 bin 670 soru da testlerde yer aldı. Soruların 14'ü de iptal edildi. Geçen yıl soru hazırlama ve denetlemede 700 akademik personel görev aldı.

Yazılım çalışmalarının devam ettiği belirtilen raporda, soru bankası yazılım projesi için çalışmaların başlatıldığı, güvenlik alt yapısı konusunda araştırmaların yapıldığı da kaydedildi.

Raporda, ÖSYM'nin kuruluşundan bu yana yaptığı tüm sınav ve yerleştirme verilerinin saklanması ve erişimin sağlanması yönünde de bir sistemin kurulması için çalışmaların başlatıldığı ifade edilerek, 1974-2011 yılları arasında yaklaşık bin 300'e yakın sınavın yapıldığı belirtildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.