banner
banner

Öğretmenin bankaya karşı hukuk zaferi!
815 liralık yapılandırma yargıdan döndü

Manisa'nın Turgutlu İlçesi’nde bir bankadan aldığı konut kredisini iki kez yapılandıran öğretmen Ufuk Ağaoğlu, her iki yapılandırma esnasında kendisinden alınan toplam 815 TL'lik yapılandırma masrafının haksız yere alındığını ve geri iadesini talep etti. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti iade kararı verdi.

Ufuk Ağaoğlu 2009 yılında ev sahibi olabilmek için Halk Bankası'ndan konut kredisi aldı. Ağaoğlu, aradan bir yıl geçtikten sonra faizlerin düşmesiyle birlikte borcunu yapılandırmak istedi.

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, 17 Mayıs 2010'da banka, öğretmenden 500 TL yapılandırma masrafı alarak borcunu yapılandırdı. 2011 yılında yine banka faizlerinin düşmesiyle birlikte Ufuk Ağaoğlu borcunu yeniden yapılandırmak istedi. Banka kendisinden 'itfa planı' adı altında 315 TL komisyon aldı.

TÜKETİCİ HEYETİNE BAŞVURDU

Turgutlu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na 26.04.2012 tarihinde bir dilekçe ile başvuran Ufuk Ağaoğlu, dilekçesinde kendisinden alınan toplam 815 TL'lik komisyon ücretlerinin tarafına iade edilmesini istedi.

Ağaoğlu'nun şikâyet dilekçesini inceleyen hakem heyeti, itirazı haklı bularak, 815 TL’lik yeniden yapılandırma ücretinin öğretmen Ufuk Ağaoğlu’na iadesine karar verdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.