banner

10 bin özürlüye geri ödeme şoku!
Yanlış beyanda bulunan 10 bin özürlüden geri ödeme istendi

Devlet tarafından evde bakım hizmeti için ödeme yapılan binlerce ailenin yanlış beyanda bulunduğu belirlendi. Bu kişilerin gelir durumunda değişiklik olduğu, yanlış beyanda bulundukları ve sahte belge verdikleri tespit edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ödemeyi hak etmeyen 10 bin 174 kişiye geriye dönük borç çıkardı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evde bakım hizmeti ödemesi yaptığı 10 bin 174 kişinin yapılan ödemeyi hak etmediğini belirledi ve bunlara geriye dönük borç çıkardı. Bu kişilerin gelir durumunda değişiklik olduğu, geliri hakkında yanlış beyanda bulunduğu veya sahte belge verdiği tespitini yapan Bakanlık, yapılan fazla ödemeleri geri istedi. Geri ödeme yapacak özürlü ailelerine kolaylık sağlamak için ise düzenleme yaptı. Gelir ölçütünün aşılması nedeniyle yapılan geri ödeme taleplerinde istenen rakam, ölçüt miktarının aşıldığı kadarı ile sınırlı tutuldu.

Konu MHP Mersin Milletvekili Ali Öz tarafından verilen yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşındı. Öz, birçok ailenin gelir düzeyinin hizmetten yararlanma kriteri olan net asgari ücretin 2/3'ünün çok az üzerinde olduğunu belirtti. Geri ödeme istenen bu ailelerin ekonomik ve psikolojik çöküntü yaşadıklarını vurguladı. Bu uygulamanın kaldırılıp kaldırılmayacağını sordu.

Soru önergesini cevaplandıran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye genelinde Mart 2012 itibarı ile evde bakım hizmeti kapsamında geri ödeme çıkarılan kişi sayısının 10 bin 174 olduğunu açıkladı. Şahin, uygulamaya dayanak olarak ise Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin yönetmeliği adres gösterdi. Bakıma muhtaç özürlünün veya yasal temsilcisinin bakmakla yükümlü oldukları bireylerin sayısı ve gelirlerindeki değişiklikleri bildirmek zorunda olduklarını kaydetti. Bakan Şahin ayrıca, geliri hakkında yanlış beyanda bulunan, sahte belge veren, bakıma muhtaç özürlünün vefat etmesi durumunda bildirmeyenler hakkında da mevzuat hükümlerince işlem yapılmasının yasal zorunluluk olduğunu kaydetti. Bakan Şahin, kanunla ödeme miktarını azaltıcı ve geri ödemeleri kolaylaştırıcı bir yasal düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Evde bakım hizmeti kapsamında Haziran 2012 ayında 376 bin 553 özürlüye ödeme yapıldı. Yapılan ödeme miktarı ise 2012 yılı ilk 5 ayı için 1 milyar 377 milyon 603 bin 202 lira olarak gerçekleşti.(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.