banner
banner

4+4+4 onları da mağdur etti!
Servisçiler, erken çıkan öğrencilerle geç çıkanlar arasında kaldı

Eğitimde 4+4+4 sistemiyle lise ve ortaokulda bazı sınıfların ders sayısının artırılmasından dolayı öğrenci servislerinin çıkış saatlerinde sıkıntıların yaşandığı ileri sürülüyor.

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, ortaokul ve liselerde ders saati farklılıklarından dolayı servislerin çıkış saatlerinde birtakım sorunlar yaşadıklarını belirtti. Farklı çıkış saatlerinden dolayı servis araçlarının okulların önünde beklemek zorunda kaldığını iddia eden Elmadağlı, "Çocukların bir kısmı dersten çıkarken bir kısmı eğitime devam ediyor. Servisin hareket etmesi için erken çıkanlar diğer arkadaşlarını beklemek zorunda kalıyor. Örneğin, 9. sınıflar 14.50’de çıkarken, 10, 11 ve 12. sınıfların dersleri 15.50’de bitiyor. Dersleri erken bitenler servisin hareket etmesi için diğer arkadaşlarını bekliyor" diye konuştu. Bu sorunun ortaokul 5. sınıflarda da yaşandığını anlatan Elmadağlı, servisle giden çocukların bir saate yakın arkadaşlarının derslerinin bitmesini beklemek zorunda kaldığını söyledi. "Bu durum servisçilerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz için büyük sorun yaratıyor" diyen Elmadağlı, şunları belirtti: "Okullarımızda çocukların beklemek zorunda kalmasından dolayı servisçilerle velilerimiz karşı karşıya geliyor. Yaşanan durumdan veli de öğrenci de rahatsız oluyor. Veliler öğrencilerin okuldan çıkmalarına rağmen serviste beklediklerini bu nedenle de eve geç geldikleri yönünde eleştiriler yöneltiyorlar. Buna çözüm üretemiyoruz. İki defa servise çıksak maliyetler artıyor. Telafisi mümkün olmuyor okulda beklesek öğrenciler evlerine geç gidiyor."

Ders saatleri yeniden düzenlenmeli

Yaşananlardan dolayı bazı öğrencilerin servisten ayrıldığını anlatan Elmadağlı, "Bu durum onlar için çözüm olmuyor. Velilere daha fazla sorun doğuruyor" diye konuştu. Sorunun çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokul 5. ve lise 9. sınıfların ders programlarını yeniden düzenlemesi gerektiğini öne süren Elmadağlı, "Yurt genelindeki servisçilerimiz büyük mağduriyet yaşıyor. Aileleri de etkileyen bu sorunu ancak Milli Eğitim Bakanlığı çözebilir. Bunu da yapacağına inanıyoruz" dedi.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.