banner

‘Dershaneler kapanırsa korsan eğitim patlar’
ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER, TÖDER'den yapılan ortak basın açıklamasında, özel dershaneler konusunun sektörle, eğitim yöneticileriyle tartışılmasının, ülkenin ve herkesin yararına uygun yeni seçenekler sağlayacağı belirtildi.

dershaneAçıklamada, son zamanlarda özel dershanelerin varlığının tartışma konusu yapılmasının, buradaki yönetici, öğretmen ve diğer çalışanlarla öğrenciler üzerinde ciddi kaygılar oluşturduğu belirtildi.

Başta ABD olmak üzere İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Güney Kore, Japonya, Hong Kong, Tayvan gibi birçok gelişmiş ülkede, farklı isimler altında özel dershaneciliğin yapıldığının ileri sürüldüğü açıklamada, ABD'deki okulların, özel dershanelerden yer yer eğitim hizmeti satın aldığı belirtildi. Açıklamada, Uzak Doğu ülkelerinde dershaneye gitme oranının yüzde 50'lerde, Türkiye'de ise yüzde 8 olduğu bilgisine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye'de 4 bine yakın özel dershanenin, özel okula gidemeyen, özel ders alamayan 1,5 milyon dar gelirli ve orta halli ailenin çocuğuna hizmet verdiği ifade edilerek, dershanelerin 50 binden fazlası öğretmen olmak üzere 100 bini aşkın çalışana istihdam sağladığı kaydedildi.

Dershaneleri kapatmak yerine buralardaki birikimden yararlanılması gerektiğinin savunulduğu açıklamada, ''Aksi takdirde öğrencilerin eğitime erişimini yaygınlaştıran, okul dışı zamanlarını kontrollü bir şekilde geçirmesini sağlayan dershaneler yerine, bu talebi kaçak, kontrolsüz, merdiven altı oluşumların karşılayacağı kesindir'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Başından beri yasal statüleriyle milli eğitim sistemimiz içinde yer alan dershanelerin kurucuları olarak biz de ülkemizin yararını, menfaatlerini, eğitimimize faydalı olanı her şeyin önünde tuttuk, tutarız. Özel dershaneler konusunun sektörle, eğitim yöneticileriyle tartışılması, biliyoruz ki ülkemizin ve herkesin yararına uygun yeni seçenekler sağlayacaktır. Bu konuda başta Sayın Başbakanımız olmak üzere konuya taraf yöneticilerimizin kapılarını kapamayacaklarına inanıyoruz.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.